Polacy. Uchwyceni / zatrzymani. Zapraszamy na wernisaż!
Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy "Polacy. Uchwyceni / Zatrzymani", który odbędzie się 11 września o godz. 18. Wstęp wolny.
Wystawa jest dwugłosem kuratorskim. Komisarze wystawy - Tomasz Ferenc i Jarosław Denisiuk zaproponowali spojrzenie na Polskę i Polaków ostatnich dwóch dekad z dwóch perspektyw: badawczych, dokumentujących oraz krytycznych, wyboru mediów czy tematu.
Wśród artystów i prac zaproszonych do udziału w wystawie pojawi się znakomity cykl "Rytuały przejścia" Przemysława Pokryckiego, który jest jednym z najważniejszych dokumentalnych zestawów fotografii, opowiadających o współczesnych Polakach.(...) Równie istotne w obszarze fotografii dokumentalnej lub, jak niektórzy to określają socjologicznej, są fotografie duetu Redzisz/Bereżecka, funkcjonującego pod nazwą Zorka Project. Spośród licznych cykli, które stworzyły artystki, na wystawie zaprezentowany zostanie zestaw fotografii, zatytułowany „Matki”. Inną opowieść o polskości proponuje Michał Przeździk-Buczkowski. Jego prace z cyklu „Ostatnia wieczerza” zdają się ponownie formułować pytanie o to, co to znaczy, że Polska jest krajem katolickim, co znaczy być chrześcijaninem, co kryje się za świętymi obrazami czy jest to jedynie idolatria, czy też stoją za nimi głębokie wartości. Małe formy filmowe Dariusza Gapskiego, noszące znamiona wręcz „ruchomych fotografii” ukazują Polskę „prowincjonalną”, a jednocześnie bardzo swojską, znaną, osadzoną w tradycji. Obraz ten uzupełnia i jednoczenie komplikuje cykl „Disco” Renaty Dąbrowskiej. Ostatni z artystów, Marek Domański, posługując się techniką still video, sportretował łódzkich robotników.
Fotografię konfrontujemy z pracami „The Krasnals”, najbardziej chyba radykalną grupą artystyczną działająca współcześnie w Polsce. Na wystawie zobaczymy osławioną już „Bitwę pod Grunwaldem”.
Słowo od The Krasnals:
"Przekazujemy Wam nową, zaktualizowaną wersję „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. Wykorzystując znane każdemu Polakowi dzieło, relacjonujemy pierwszą dekadę XXIw. Obraz, w rozmiarze nieco większym od oryginału (430 x 990 cm – dziesięć części 215 x 198cm), jest komentarzem do otaczającego nas świata, w którym możemy zaobserwować permanentną walkę o władzę, nihilizm oraz upadek wszelkich wartości, w klimacie rodem z obrazów Hieronima Bosha. To komentarz do rzeczywistości już po okresie transformacji, w momencie dążenia Polski do nowoczesności i starań o uplasowanie się na wysokiej pozycji. Cicho wierzymy iż obraz ten stanie się nową aktualną epopeją narodową.
Ale, mamy dobrą wiadomość! Drodzy rodacy, nie przejmujmy się, nie dzieje się to tylko u nas! Mamy tak samo jak reszta świata więc nie może nas już trapić odwieczny kompleks Zachodu! Na dodatek radośnie w sposób niezaangażowany podążamy w stronę dekadencji i hedonizmu. Gratulujemy, w tym konkursie wygraliśmy wszyscy!"
24 września o godz. 19.30 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie w ramach Konferencji Elbląskie Forum Kulturoznawcze.
Organizatorzy: Centrum Sztuki Galeria EL, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida
Informacje: Beata Branicka, CS Galeria EL, beata.b@galeria-el.pl, tel. 55 625 67 80