› sport
07:00 / 07.02.2014

Policja, frekwencja, incydenty. Sprawdź raport PZPN o drugiej lidze

Policja, frekwencja, incydenty. Sprawdź raport PZPN o drugiej lidze

fot. PZPN

Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN niedawno przedstawił raport o zabezpieczeniu spotkań ligowych na szczeblu centralnym w rundzie wiosennej sezonu 2013/2014. Zatem również wzięto pod uwagę rozgrywki w drugiej lidze. Jak w raporcie wypadły elbląskie kluby piłkarskie?

Oceniono nie tylko frekwencję, ale i liczbę policjantów zabezpieczających widowisko, Stewardów oraz incydentów. Jak się okazuje na stadionach jest całkiem bezpiecznie a ilość interwencji jest znikoma.

Raport powstał na podstawie danych przekazanych przez delegatów meczowych PZPN (mecze Ekstraklasy, wybrane mecze I ligi), Obserwatorów sędziów, pełniących funkcje Delegatów meczowych PZPN (większość spotkań I ligi oraz prawie wszystkie II ligi). Z nich można wyciągnąć interesujące wnioski.

Frekwencja

Jak czytamy w raporcie zgodnie z nowym podejściem do bezpieczeństwa realizowanym przez PZPN, wydajna organizacja meczu jest rozumiana przez pryzmat trzech powiązanych ze sobą równie ważnych komponentów jak bezpieczeństwo, obsługa i zabezpieczenie.

W drugiej lidze wschodniej występuje 18 zespołów co wiąże się z 162 meczami. Zorganizowano 131 imprez masowych. Całkowita frekwencja wyniosła 127 115 osób a średnio na stadiony przychodziło 790 kibiców co stanowi wzrost o 35,3% w stosunku do poprzedniej rundy. To wiąże się przede wszystkim z nowym stadionem w Mielcu. Tam średnia frekwencja wynosi 4640 widzów.

Jak w raporcie został przedstawiona piłka w Elblągu? Wobec zestawienia całkowitej publiczności na spotkaniach w drugiej lidze widać, że Olimpia nie jest w czołówce klubów z największą frekwencją. Według informacji na meczach Olimpii było 3211 kibiców a średnia wynosi 357.




Bezpieczeństwo

Znów zaglądamy do raportu by sprawdzić kryteria opisu sytuacji. Na podstawie przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych organizatorzy, kluby piłkarskie zobowiązane są zapewnić Stewardów to znaczy służby informacyjne i porządkowe. W zabezpieczeniu oczywiście bierze udział również policja. I co się okazuje? W ciągu 652 spotkań w najważniejszych rozgrywkach ligowych doszło tylko do 9 przypadków, w których przekazano dowództwo policji. W drugiej lidze ani razu. Na dodatek spadła liczba Stewardów i Policjantów zabezpieczających spotkania. Średnio jest ich odpowiednio 32 i 43 na każdym widowisku.

Władze samorządowe wprowadzają odpowiedni status imprezy na podstawie opinii policji. W naszej grupie odbyło się 113 imprez masowych, spadek 0 12 %, tylko 18 imprez o podwyższonym ryzyku, spadek o 7%, i 30 innych, spadek o 19%. To świadczy o tym, że coraz mniej jest trudnych do zorganizowania wydarzeń. Średnia liczba Stewardów na meczach Olimpii to 33 osoby a policjantów to 16. Ten stosunek świadczy o tym, że spotkania w Elblągu nie obfitują w interwencje służb ochraniających. Co interesujące podczas meczów Concordii jest więcej policjantów a Stewardów, na 100 kibiców, jest najwięcej z pośród wszystkich zespołów w lidze.


Incydenty

Wg raportu w rundzie jesiennej najwięcej incydentów było związanych z obraźliwymi okrzykami, podczas 37 meczów, oraz związane z późnym przybyciem kibiców na stadion, w 16 spotkaniach. Co do środków pirotechnicznych to pojawiły się 11 razy. Tylko 4 mecze zostały przerwane ze względu na wystąpienie incydentów.

Zródło: PZPN

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%