› bieżące
10:30 / 19.06.2015

Policja radzi: jak bezpiecznie kupować przez internet?

Policja radzi: jak bezpiecznie kupować przez internet?

Coraz więcej osób korzysta z wygodnej formy kupowania w sieci. Aby nie zostać oszukanym, elbląscy policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa i apelują o rozsądek podczas takich zakupów. W maju tego roku zgłoszonych „oszustw” podczas zakupów internetowych odnotowano 11. W tym miesiącu mamy 4 tego rodzaju czyny.

Towar przy sprzedaży którego najczęściej internauci stają się ofiarą nieuczciwych sprzedawców to telefony, tablety, laptopy i aparaty fotograficzne, a ostatnio nawet meble ogrodowe.

Niestety, podobnie jak w zwykłym sklepie, tak i przy zakupach internetowych możemy paść ofiarą złodzieja, czy oszusta. Dlatego też, sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy, czy jest rzetelny. Jeśli podaje swój adres i telefon, możemy w razie wątpliwości bez problemu zadzwonić. Wybierajmy tylko znane, sprawdzone portale internetowe.

Nigdy nie róbmy zakupów korzystając z komputera w kafejce internetowej. Narażamy się w ten sposób na utratę naszych danych. Korzystając ze swojego domowego komputera zachowajmy całość korespondencji dotyczącej planowanej transakcji. Ułatwi to później ewentualne dochodzenie roszczeń, a Policji zatrzymanie oszusta. Jeśli płacimy kartą kredytową, należy sprawdzić, czy połączenie jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu „https”. Dobrze jest zamawiać towar z możliwością płatności przy odbiorze.

- Gdy kupujemy na aukcji internetowej, naszą czujność powinien zwrócić brak informacji o sprzedającym mówi asp. szt. Jerzy Mironiuk z Wydziału Zwalczania Przestępczości Gospodarczej KMP w Elblągu. - Wtedy należy zachować szczególną ostrożność. Często otrzymujemy atrakcyjną ofertę e-mailem. Nie korzystajmy wtedy z linku do strony sklepu. Wpiszmy samodzielnie w okno przeglądarki adres, a unikniemy wtedy wejścia na stronę oszusta podszywającego się pod legalnie działającego sprzedawcę. Jeśli kupujemy sprzęt rtv, telefon komórkowy, czy sprzęt agd, żądajmy dokumentacji. Jej brak może oznaczać, że towar jest kradziony.

Zachowanie tych wszystkich zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo to padniemy ofiarą oszusta internetowego i na przykład nie dostaniemy towaru, za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na Policję. Dowód przestępstwa stanowiła będzie wówczas korespondencja ze sprzedającym.

podkom. Krzysztof Nowacki

oficer prasowy KMP w Elblągu

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%