› policja
09:19 / 14.11.2015

Policja w Elblągu ostrzega! Oszuści znów działają metodą "na wnuczka"

Policja w Elblągu ostrzega! Oszuści znów działają metodą

Elbląska policja ostrzega! Dzisiaj (13 listopada) do południa w samym mieście policjanci odnotowali trzy próby kradzieży metodą "na wnuczka". Oszuści - złodzieje wybierali za ofiary osoby starsze. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę.

Dzisiaj (13 listopada) do godziny 12.oo, oficer dyżurny elbląskiej policji odebrał trzy telefony od starszych kobiet, które miały zostać oszukane metodą „na wnuczka". Tylko ich prawidłowa reakcja nie pozwoliła oszustom osiągnąć zamierzonego celu. Te trzy przypadki są potwierdzone, jednak funkcjonariusze zakładają, że może być ich więcej. Apelujemy do wszystkich, którzy dostaną podobny telefon od takiego" krewnego" o niezwłoczny kontakt z policją. W takich sytuacjach dla policjantów operacyjnych liczy się czas.

Metody działania oszustów
Sprawcy posługujący się metodą "na wnuczka" często działają w zorganizowanych grupach. W celu osiągnięcia korzyści majątkowych wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca, synową lub podając się za członka rodziny znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Najpierw typują swoje potencjalne ofiary - najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie. Wykorzystują głównie dane zawarte w książkach telefonicznych, wyszukując imiona, które rzadko występują współcześnie.

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, że to rzeczywiście krewny czy znajomy osoby odbierającej telefon zwracał się z prośbą o pomoc finansową. Oszuści wielokrotnie dzwonią do potencjalnej ofiary, w ten sposób próbują uniemożliwić osobie, którą chcą oszukać, zweryfikowanie tego czy faktycznie dzwoni krewny. Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, pracowników administracji, gazowni bądź też policjantów lub innych funkcjonariuszy publicznych lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące - należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego, a przede wszystkim powiadomić policję.

Jakub Sawicki KMP Elbląg

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%