Policja w naszym regionie przyjmuje do pracy. Największy tegoroczny nabór w grudniu (aktualizacja)
Policja w naszym regionie przyjmie niebawem aż 80 chętnych do pracy. W przeciwieństwie do wielu miejsc w Polsce, w Elblągu nie ma większych problemów z obsadzeniem wolnych stanowisk. Nastepuje, co oczywiste, naturalne zastępowanie starszych stażem funkcjonariuszy, którzy odchodzą ze służby na emeryturę.
Kilka dni po publikacji (artykuł został opublikowany 17 listopada) otrzymaliśmy następującą informację:
(...) Policjant na szkole dostaje ok. 1700zł, a po szkole ok. 2600zł i piszę o kwotach na rękę nie wliczając w to żadnych nagród itd., a o jakim wynajmowaniu mieszkania mówimy w czasie szkolenia skoro odbywa się ono w trybie skoszarowanym? Ponadto szkolenie podstawowe w chwili obecnej trwa około 7 miesięcy, a nie 5,5 miesiąca. Druki z interwencji? A co to jest panie REDAKTORZE? Z tego co mi wiadomo to rozpis wszystkich interwencji znajduje się w notatniku służbowym policjanta, a tylko z niektórych interwencji tworzy się osobne notatki... Dla ścisłości jeszcze dodam, że osoba w trakcie szkolenia już jest przyjęta do SŁUŻBY a nie pracy, a nie zaczyna jej dopiero po ukończeniu szkolenia podstawowego. (...)
Dziękujemy za merytoryczne uwagi. Zweryfikowaliśmy podane wcześniej informacje zasięgajac informacji u oficera prasowego KMP w Elblągu. Wprowadzone zmiany zaznaczone są wytłuszczonym drukiem.
Praca w policji (tak naprawdę służba – nie podpisujemy umowy o pracę, a otrzymujemy rozkaz mianowania na dane stanowisko) co prawda straciła w ostatnich latach na atrakcyjności, ale w naszym mieście jest w dalszym ciągu pracą, która przyciąga wielu chętnych. Na 28 grudnia został określony ostatni w tym roku termin naboru do służby w policji w naszym regionie. Jest to jednocześnie termin, w którym planowany jest największy nabór. Przyjętych ma zostać aż 80 kandydatów (poprzednie tegoroczne nabory były znacznie mniejsze: 22 lutego – 7 osób, 23 maja – 20 osób, 22 sierpnia – 20 osób, 2 listopada – 30 osób),
Kandydaci do służby w policji będą weryfikowani w ramach testów wiedzy ogólnej, sprawnościowych i psychologicznych. Chętni mają jescze trochę czasu, aby potrenować, zwiększając swoją wydolność i sprawność organizmu. Trzeba bowiem pamiętać, że wymagania nie są takie małe (wielu test sprawności fizycznej zda z marszu, ale niektórzy muszą trochę poćwiczyć).
Służbę w policji może pełnić:
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, nie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- posiadający co najmniej średnie wykształcenie,
- korzystający z pełni praw publicznych,
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
- Ponadto osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Osoby zainteresowane pełnieniem służby w policji powinny złożyć osobiście następujące dokumenty:
- podanie o przyjęcie do służby w Policji adresowane do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie - (należy wskazać jednostkę Policji),
- wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby,
- dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe - (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu),
- dokumenty potwierdzające posiadane umiejętności przydatne do służby w Policji - (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu),
- świadectwa pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub w służbie - (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu),
- książeczka wojskowa (z wpisem potwierdzającym przeniesienie do rezerwy) lub inne dokumenty potwierdzające uregulowany stosunek do służby wojskowej, jeżeli kandydat do służby jest objęty ewidencją wojskową - (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu).
Więcej informacji znajdziecie pod poniższym odnośnikiem:
Dlaczego praca policjanta w ostatnich latach straciła na atrakcyjności?
Przypomnijmy, że do 2013 roku policjant, aby otrzymać emeryturę musiał legitymować się jedynie 15 latami służby, przy czym osiągnięty wiek nie miał żadnego znaczenia. Po 15 latach emerytura wynosiła tylko 40 % ostatniej pensji, natomiast wzrastała z każdym dodatkowym rokiem służby o 2,6 %. ostatniego wynagrodzenia. Także za każdy dodatkowy rok przepracowany poza policją emerytura rosła o 2,6 % podstawy wymiaru, a jeśli było to więcej niż trzy lata – o 1,3 % podstawy wymiaru. 0,7 %. wzrost przysługiwał ponadto za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.
Ten "złoty" czas dla funkcjonariuszy policji już minął. Obecnie przywileje emerytalne przysługują wyłącznie tym funkcjonariuszom, którzy trafili do służby do końca 2012 roku, przy czym mogą oni dokonać wyboru, czy chcą przejść na emeryturę na starych, czy też na nowych zasadach. Funkcjonariusze wstępujący do służby po 1 stycznia 2013 roku mogą przejść na emeryturę dopiero po 25 latach służby i pod dodatkowym warunkiem ukończenia 55 lat życia.
Zabranie policjantom przywilejów emerytalnych z pewnością sprawiło, że zawód ten stał się mniej atrakcyjny. Inną kwestią są zarobki, które według niektórych osób (czy słusznie?) określane są jako niekonkurencyjne w odniesieniu do realnych możliwości oferowanych przez rynek pracy. Kandydat, który zostanie przyjęty do tzw. szkółki* w tym okresie otrzymuje około 1860 zł na rękę. Z chwilą rozpoczęcia służby pensja wzrasta i to dość wyraźnie. Policjant po zakończonym szkoleniu jest mianowany na policjanta w służbie przygotowawczej. Zarabia wówczas około 2650 zł (tyle otrzymuje na rękę). Wraz z liczbą przepracowanych lat zarobki oczywiście wzrastają, nieraz znacznie. Wszystko zależy od liczby awansów służbowych i lat służby.
Oczywiście praca w policji wiąże się także z atutami, które – mając na uwadze aktualne tendencje panujące na rynku pracy – trudno bagatelizować. Bezsprzecznymi plusami są w tym przypadku: umowa pracę oraz 8-godzinny pracy (co do zasady oczywiście). Nieraz jednak policjant pracuje powyżej 8 godzin. Jedna z policjantek na popularnym forum policyjnym wyjaśniła dlaczego tak się dzieje:
Ja się wypowiem odnośnie godzin - jestem z prewencji i pracuje zmianowo albo w godzinach 6-14, 14-22, 22-6 i nieraz musze zostać po godzinach. Czemu? Przykładowo - ktoś dzwoni pod 997 i mówi bójka w miejscu XXX. Wtedy dyżurny kieruje najbliższy wolny patrol jaki jest w to miejsce. Patrol ów przyjmuje zgłoszenie i na koniec służby musi zdać wszystkie interwencje z danego dnia wraz z ich opisem - jest to najzwyczajniejsze w świecie rozliczanie się. Ilość przekazanych interwencji dyżurnego danemu patrolowi (a dyżurny ma spisane to u siebie) musi równać się ilości zdanych na koniec pracy druków interwencji danego patrolu. I dlatego nieraz trzeba zostać po godzinach.
Niejednokrotnie znacznie dłużej pracują także policjanci z sekcji kryminalnej, którzy w przypadku dyżuru muszą być dyspozycyjni całą dobę.
Warto ponadto zwrócić uwagę, że przyjmując się do służby w większości (choć nie zawsze!) komend miejskich, powiatowych czy posterunków policji, służbę zaczyna się od wydziałów patrolowo- interwencyjnych czy wywiadowczo- patrolowych gdzie służy się w trybie 12, a nie 8 godzinnym (dzień, noc, 2 dni wolne).
* Po przyjęciu do służby funkcjonariusz kierowany jest do jednej ze szkół policyjnych na około 7-miesięczne szkolenie zawodowe podstawowe