› policja
08:40 / 21.01.2016

Policjanci przechwycili ponad 40 kg narkotyków

Policjanci przechwycili ponad 40 kg narkotyków

Kryminalni z KWP w Olsztynie współpracując z policjantami z Elbląga zatrzymali 3 mężczyzn związanych z handlem narkotykami. Policyjna realizacja na terenie Gdańska i Elbląga skutkowała odebraniem przestępcom ponad 40 kg narkotyków wartych około 1,5 mln zł.

Sprawcy ukrywali się i swoje nielegalne interesy w mieszkaniach na strzeżonych osiedlach. Zatrzymani mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni zatrzymaniem i tym jak policjanci z ich szaf ubraniowych wyciągali popakowane narkotyki. Cios, który kryminalni zadali grupie był na pewno dla niej dotkliwy. Sprawcy stracili kilkadziesiąt kg narkotyków, a tym samym dużą gotówkę.

To co dla nas najważniejsze, mocno zachwialiśmy pozycję grupy przestępczej, a substancje niszczące życie wielu ludzi nie trafią na rynek - podsumowują swoją pracę policjanci.

Rok pracy operacyjnej
Od roku policjanci wydziału kryminalnego KWP w Olsztynie wspólnie z elbląskimi kolegami rozpracowywali grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami. Ustalenia kryminalnych doprowadziły ich zarówno do osób biorących udział w przestępczym procederze, a także do magazynu, w którym przechowywano narkotyki.

19 stycznia - realizacja
Grupy realizacyjne złożone z kryminalnych z wojewódzkiej i miejskiej przy wsparciu policyjnych antyterrorystów z Gdańska ruszyły na Pomorze i do Elbląga. W stolicy Trójmiasta ukrywał się poszukiwany Dariusz L. To 38-latek z bogatą kartoteką. Był podejrzany m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej Kulawego, uprowadzenie i zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem dwóch szczecińskich biznesmenów, których ciał do dziś nie odnaleziono. Wczoraj policjanci zaskoczyli go w apartamentowcu w Gdańsku. Zabezpieczono tam kilka tysięcy złotych oraz telefony komórkowe i niewielkie ilości narkotyków. Tam także policjanci zatrzymali 37-latka. Jego udział w grupie przestępczej jest ustalany.

W Elblągu policjanci namierzyli magazyn, w którym były przechowywane narkotyki. Mieszkanie na osiedlu strzeżonym niedaleko Parku Dolinka kryminalnym otworzył Rafał N. Na co dzień był to lokal wynajęty specjalnie do przechowywania narkotyków. W każdym pomieszczeniu kryminalni odnajdowali poukrywane np. w szafach ubraniowych paczki z marihuaną, amfetaminą, kokainą. W sumie zabezpieczono około 40 kg tych środków odurzających i ponad 7 tyś. sztuk tabletek ekstazy. Policjanci zabezpieczyli także maszynę do próżniowego pakowania narkotyków oraz 10 tyś zł w gotówce. 38-letni mieszkaniec Elbląga notowany za przestępstwa narkotykowe dołączył do swoich wspólników zatrzymanych w Gdańsku.

Z Holandii do Polski
Z materiału dowodowego zebranego przez policjantów wynika, że narkotyki miały trafiać do naszego kraju głównie z Holandii. Następnie były sprzedawane w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Zarzuty i areszt
Wczoraj policjanci przeprowadzili oględziny zabezpieczonych narkotyków. Poszukiwany Dariusz L. trafił do aresztu śledczego, ponieważ musi odbyć karę 1,6 roku pozbawienia wolności za nielegalne posiadanie broni i amunicji. Ale nie tylko za to poniesie odpowiedzialność karną.  Zarówno on, jak i Rafał N. trafią usłyszą zarzuty usiłowania wprowadzenia do obrotu znacznych ilości narkotyków. Prokuratura wspólnie z policją wystąpi do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych, którym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Rozwojowe śledztwo
Sprawa ta będzie miała ciąg dalszy – podsumował policyjną realizację kom. Krzysztof Pytlarczyk Zastępca Naczelnika Wydziału kryminalnego KWP w Olsztynie. Wyjaśniamy poszczególne wątki śledztwa, osoby powiązane z zatrzymanymi figurantami. Cios, który zadaliśmy grupie był na pewno dla niej dotkliwy. Sprawcy stracili kilkadziesiąt kg narkotyków, a tym samym 1,5 mln zł. To co dla nas najważniejsze, mocno zachwialiśmy pozycję grupy przestępczej, a substancje niszczące życie wielu ludzi nie trafią na rynek.

Anna Fic

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 12