› bieżące
09:14 / 06.10.2014

Policjanci rozdawali kamizelki odblaskowe

Policjanci rozdawali kamizelki odblaskowe

Przeprowadzona w miniony piątek policyjna akcja „Pieszy" miała na celu dyscyplinowanie tych osób, które w sposób niebezpieczny przekraczają jezdnie poza przejściami dla pieszych lub gdy sygnalizator pokazuje czerwone światło, jak również tych, którzy zapomnieli o obowiązku zakładania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Policjanci ruchu drogowego rozdawali pieszym i rowerzystom kamizelki odblaskowe. Wszystkie kontrole zakończyły się pouczeniami.

W miniony piątek, przez cały dzień, trwały policyjne działania o nazwie „Pieszy" - po to, by zwrócić uwagę łamiącym przepisy, jak może to być niebezpieczne dla nich samych. Policjanci z ruchu drogowego ujawnili kilkanaście wykroczeń. We wszystkich przypadkach upominali tych, którzy przechodzili w miejscach niedozwolonych, tłumacząc im konsekwencje takiego działania. Głównym założeniem działań było edukowanie pieszych i rowerzystów, którzy poza terenem zabudowanym powinni zakładać elementy odblaskowe. Takie kamizelki są również rozdawane podczas codziennych służb policjantów drogówki.

Policjanci ostrzegają, w minionym roku w wypadkach drogowych rannych zostało 75 pieszych, a dwóch zginęło.
W 2012 roku 59 pieszych ucierpiało, a jedna osoba zginęła. Natomiast w 2011 roku wśród pieszych były cztery ofiary śmiertelne, a 76 z nich zostało rannych.

Dlaczego ważne są odblaski?

Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze. Do tej pory zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym, nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Obecnie ustawodawca rozszerzył obowiązek na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek ten nie będzie dotyczył osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, ponieważ tam pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Według statystyk elbląskiej policji w minionym roku w wypadkach drogowych rannych zostało 75 pieszych, a dwóch zginęło. W 2012 roku ucierpiało 59 pieszych, a jedna osoba zginęła. Z kolei w 2011 roku wśród pieszych były cztery ofiary śmiertelne, a 76 z nich zostało rannych.

Jakub Sawicki
KMP Elbląg

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 3