Policjanci z Elbląga kontrolują autobusy
fot. KMP Elbląg
Ferie to czas, w którym wzmożony jest ruch autobusów przewożących zorganizowane grupy dzieci i młodzieży na ferie zimowe. Elbląscy policjanci w tym czasie kontrolują autokary, sprawdzają stan techniczny, wyposażenie, czas pracy kierowców, a także badają ich trzeźwość.
Przypominamy, że kontrolę autokaru może zgłosić każdy, między innymi rodzic, opiekun czy organizator wycieczki. Dziś takie kontrole miały miejsce przy ul. Agrykola w Elblągu. Grupy harcerzy jechały do Pieniężna. Nie stwierdzono nieprawidłowości.
W trakcie trwania ferii zimowych policjanci z ruchu drogowego prowadzą wzmożone kontrole autokarów. Stan techniczny i trzeźwość kierowcy to podstawowe elementy, które weryfikują stróże prawa. W trakcie sprawdzania każdego autobusu lustrują także zapisy tachografu, zużycie bieżnika opon, poziom płynów eksploatacyjnych, sprawność świateł, funkcjonowanie systemu hamowania oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Przypominamy, że każdy autokar przewożący dzieci i młodzież powinien być zaopatrzony, między innymi w apteczkę doraźnej pomocy, gaśnice, oraz trójkąt ostrzegawczy.
Organizator wycieczki powinien przeznaczyć na kontrolę około jednej godziny przed planowanym odjazdem. Możliwa jest również kontrola z pasażerami, ale w przypadku ujawnienia przez policjantów jakiejś nieprawidłowości, dalsza jazda nie będzie możliwa. Przewoźnik lub organizator wyjazdu musi zorganizować wówczas zastępczy autobus. Jego kontrolę można ustalić z policjantami dokonującymi pierwszej kontroli lub z dyżurnym jednostki.
Przypominamy, że każdy autokar przewożący zorganizowana grupę dzieci i młodzieży do 18 roku życia powinien:
- być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej, z symbolem dzieci barwy czarnej;
- posiadać wyjście awaryjne, bez utrudnionego dostępu;
- mieć na wyposażeniu apteczkę doraźnej pomocy oraz ogumione koło zapasowe;
- w bocznych oknach powinny być zasłony, jeżeli nie jest wyposażony w przyciemniane szyby;
- być wyposażony w dwie gaśnice, w tym jedna blisko kierowcy, a druga wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym.
Planując podróż, zwłaszcza dojazd do miejsca docelowego, należy wziąć pod uwagę obowiązujący czas pracy kierowcy. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 9 godzin, (przedłużony - 10 godzin 2 razy w tygodniu); dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać 56 godzin w ciągu tygodnia, w ciągu dwóch kolejnych tygodni 90 godzin; maksymalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy to 4,5 godziny; przerwa w prowadzeniu pojazdu wynosi co najmniej 45 minut, lub co najmniej 15 minut (następna musi wtedy trwać 30 minut); dzienny okres odpoczynku - norma to co najmniej 11 nieprzerwanych godzin w każdym 24-godzinnym okresie.
Kierowca autokaru jest zobowiązany do poinformowania osób przewożonych pojazdem o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, chyba że grupa została o tym poinformowana przez kierownika wycieczki. W trakcie jazdy dzieci nie powinny spacerować po wnętrzu pojazdu, wychylać się przez okna, stawać na siedzeniach i opierać się o drzwi.
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg