› bieżące
15:22 / 27.09.2013

Policyjna Izba Dziecka - spotkanie pożegnalne

Policyjna Izba Dziecka - spotkanie pożegnalne

Dziś Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Marek Osik spotkał się z policjantami pracującymi dotychczas w Policyjnej Izbie Dziecka i podziękował im za wzorowe wypełnianie powierzonych zadań oraz wkładanie serca w to co robili pracując z nieletnimi. Izba Dziecka od 1 października przestaje istnieć w strukturach elbląskiej komendy. Pracujący w niej policjanci zasilą teraz inne komórki: ruch drogowy, wydział prewencji kryminalnej i wykroczeń oraz wydział zwalczania przestępstw gospodarczych.

Spotkanie miało charakter nie tyle pożegnania co podziękowania policjantom za dotychczasową służbę w Policyjnej Izbie Dziecka. Komendant chwalił zespól policjantów policjantów pracujących w izbie, którzy oprócz typowej służby zajmowali się także profilaktyką a więc mieli wpływ poprzez pracę z nieletnimi na ich późniejsze zachowania. Był to też czas na zrobienie pewnego bilansu. Coś się kończy i izba dziecka przestaje istnieć ale też coś się zaczyna a mianowicie zaczyna się praca w innych wydziałach i zdobywanie nowych doświadczeń.

- W izbie dziecka zaczynałem jako wychowawca - mówi nadkom. Marek Cieślak, dotychczasowy kierownik Policyjnej Izby dziecka. - Realizuję się w tej pracy, bo zawsze praca z nieletnimi była mi bliska i dawała satysfakcję. Izba Dziecka była wyzwaniem, bo wymagania jakie stawiałem były wysokie. Przez te lata wypracowaliśmy świetny system współpracy pomiędzy instytucjami: Sądem, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i innymi. Zawsze mogliśmy liczyć na ich pomoc i działało to także w drugą stronę.

- Kończyłam studia o kierunku resocjalizacja i ta praca to było praktyczne sprawdzenie tego czego nauczyłam się na studiach- mówi sierż. szt. Magdalena Wilkin. W pracy z nieletnimi realizował się także st. asp. Marcin Jankowski, który do Policyjnej Izby Dziecka przyszedł z Posterunku Policji w Tolkmicku. - Tematem, którym się często zajmowałem były zagadnienia związane zaniedbywaniem małoletnich a także wszelkiego typu przestępstwa, w których ofiarami mogłyby dzieci - mówi Marcin Jankowski. - Przechodzę do prewencji kryminalnej i myślę że tam będą mógł zajmować się podobnymi zagadnieniami.

Obecnie nieletni popełniający czyny karalne będą zatrzymywani przez policjantów i przewożeni do Izby Dziecka w Gdańsku lub Olsztynie. Jest to wynik zmian strukturalnych w wielu jednostkach na terenie kraju.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%