› bieżące
07:00 / 19.12.2012

Policyjna Izba Dziecka zniknie z Elbląga. Przyczyną są oszczędności

Policyjna Izba Dziecka zniknie z Elbląga. Przyczyną są oszczędności

fot. Konrad Kosacz

Klamka zapadła, w styczniu 2013 roku Policyjna Izba Dziecka w Elblągu zostanie zlikwidowana. Zastąpią ją tzw. pokoje przejściowe, podlegające pod Gdańską Izbę Dziecka. Restrukturyzacja ma na celu zdobycie oszczędności i ...poprawę bezpieczeństwa w mieście.

Problemem likwidacji placówki zainteresowała się Elżbieta Gelert. Elbląska posłanka razem ze swoim współpracownikiem Oliwierem Pietrzykowskim spotkała się w zeszłym tygodniu z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Markiem Działoszyńskim w sprawie reformy Policyjnych Izb Dziecka. Dziś (18 grudnia), w biurze posłanki odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono najważniejsze punkty koncepcji rozwiązań organizacyjno – strukturalnych, zmierzających do podniesienia efektywności wykorzystania policyjnych izb dziecka.
 
Obecnie w Polsce działa 29 placówek Policyjnych Izb Dziecka, do likwidacji przeznaczono 12 oddziałów: w Legnicy, Wałbrzychu, Gorzowie Wielkopolskim, Tarnowie, Płocku, Radomiu, Słupsku, Bielsku – Białej, Będzinie, Częstochowie, Elblągu i Ostrowie Wielkopolskim. Przy wyborze kierowano się różnymi kryteriami takimi jak: wzrost przestępczości w mieście, rentowność placówki, jej skuteczność, poziom urbanizacji, odległość od innych punktów PID (np. Elbląg – Gdańsk 60 km).

- Podstawowym założeniem koncepcji było, aby w każdym województwie znajdowała się jedna izba. Tylko w niektórych wypadkach, jak np. w województwie zachodniopomorskim, będą dwie placówki, a to z racji znacznej odległości między poszczególnymi miastami - mówi Oliwier Pietrzykowski ze Stowarzyszenia Młodych Demokratów. - W miejscu Izby Dziecka powstaną tzw. pokoje przejściowe, w których małoletni będą przebywali do 6 godzin. W celu najpilniejszych podstawowych czynności rozpoznawczych, nieletni po tym czasie zostanie przetransportowany do Izby Dziecka w Gdańsku, gdzie cała sprawa zostanie dokładnie zbadana. W razie całkowitej pewności co do popełnionego zarzutu osoba taka, może być odesłana do ośrodka wychowawczego.  Jeżeli rodzic lub opiekun nie zgłosi się w Gdańsku to małoletni zostanie przywieziony z powrotem do Elbląga – podkreśla Pietrzykowski.

Za likwidacją placówki w Elblągu, przemówiły przede wszystkim czynniki ekonomiczne. Izba Dziecka nie jest wykorzystywana przez 1/3 roku. W roku 2011 w PID Elbląg, znalazło się 180 młodych ludzi. Według Komendanta Głównego Policji, świadczy o stosunkowo niskim wskaźniku przestępczości w mieście.

Ważny czynnik odgrywa kwestia oszczędności pieniędzy. Po likwidacji samej tylko placówki w Elblągu zostanie zaoszczędzonych ponad 200 tysięcy złotych. Co najważniejsze, dotychczasowi pracownicy policyjnej izby dziecka, nie stracą pracy. Zostaną przeniesieni na służbę do Komendy Miejskiej Policji, zwiększając tym samym np. ilość patroli w mieście. Propozycja ta została zaaprobowana przez posłankę, uznana za uczciwą, niegodzącą w interes dziecka jak i pracowników Policyjnej Izby Dziecka.

10
2
oceń tekst 12 głosów 83%