Politycy nie mają szacunku wobec elbląskiego hejnału?
Elbląski hejnał rozbrzmiewa każdego dnia, w samo południe, od dobrych 40 lat. Przyzwyczailiśmy się do niego, wpisał się w naszą codzienność. Mam wrażenie, że dla wielu samorządowców tak bardzo, iż zapomnieli o szacunku wobec niego.
O co chodzi? Jak już zapewne wiecie, w minioną środę odbył się Koncert Noworoczny podczas którego wręczone zostały Nagrody Prezydenta za 2015 rok. Wydarzenie podniosłe, wyjątkowa, coroczna gala, która rozpoczyna się hejnałem Elbląga. W tym momencie poczułem się zażenowany. Zachowanie naszych lokalnych samorządowców umocniło mnie w przekonaniu, że większości z nich brakuje znajomości zachowania w odpowiednich momentach.
Podczas odgrywania hejnału tylko jedna osoba zdecydowała się wstać. Był nim Jerzy Wcisła, obecny senator. W ślad za nim wstało kilka osób w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Było jednak widać wyraźne zakłopotanie i niepewność związaną z tym, że nikt inny nie wstaje. Spojrzeli w stronę Prezydenta, Witolda Wróblewskiego oraz Marszałka Województwa, Gustawa Marka Brzezina oczekując potwierdzenia prawidłowej decyzji. Tej jednak nie uzyskali, gdyż sam prezydent nie wstał podczas odgrywania hejnału. Na ten ruch nie zdecydował się również żadnen z wiceprezydentów.
Być może wiele osób pomyśli, że robię z igły widły, dlatego chciałbym w tym momencie przypomnieć podstawowe zasady zachowania w takiej sytuacji.
Hejnał może być wykonywany lub odtwarzany podczas uroczystości miejskich, państwowych i wojewódzkich z udziałem władz miasta oraz podczas innych ważnych wydarzeń związanych z życiem miasta. Podczas wykonywania lub odtwarzania hejnału obowiązuje postawa stojąca, zachowanie powagi i spokoju. Ponadto poczty sztandarowe pochylają sztandary. Wskazane jest również, aby hejnalista ubrany był w strój uroczysty hejnalisty zgodny z określonym wzorem.
Kapral Michał Dreger, muzyk elbląskiej Orkiestry Wojskowej, który zagrał na trąbce hejnał naszego miasta spełnił podstawowy warunek. Niestety, przybyli na uroczystość goście nie. Jestem w stanie zrozumieć, że nie każdy posiada wiedzę, jak postępować w takich momentach. Natomiast od samorządowców mamy prawo wymagać szacunku dla sztandarów, hejnału i herbu miasta. Są odpowiedzialni za dbanie o dobre imię Elbląga.
Aby uświadomić Was, drodzy czytelnicy, że temat nie jest błahy, przedstawiam poniżej zrzut ekranu ze strony internetowej Urzędu Miejskiego w Elblągu. Wysłuchanie hejnału jest niemożliwe. Błąd ten widnieje od kilku miesięcy, jednak dopiero w zestawieniu ze środowym wydarzeniem dało mi do myślenia jak dbamy o historię i dziedzictwo kulturowe Elbląga.
Próżno również szukać hejnału na oficjalnym kanale miasta, na YouTube. Jedyne nagranie, które znalazłem wykonane zostało prawdopodobnie przypadkowo przez przechodnia. Natomiast trafiłem na coś, co podniosło mnie na duchu – improwizację na temat hejnału Elbląga, wykonaną przez Arkadiusza Popławskiego, organistę katedralnego we Fromborku. Serdecznie polecam każdemu, aby poświęcić niecałe 7 minut na wysłuchanie utworu.
W swojej historii, odgrywanie hejnału z wieży ratusza miało również wyraźny sprzeciw. Jeden z mieszkańców narzekał na...hałas. Na szczęście roszczenie było tak absurdalne, że zostało oddalone.
Obecnie odtwarzany hejnał wieży ratusza nie jest pierwszym elbląskim sygnałem miejskim. W XVIII wieku hejnał odgrywany był przez muzyka z wieży kościoła św. Mikołaja.