› bieżące
14:16 / 04.08.2015

Półmetek wakacji za nami - spotkania policjantów

Półmetek wakacji za nami - spotkania policjantów

fot. nadesłane

Pomimo, tego że trwają wakacje nie oznacza to, że policyjna edukacja najmłodszych i tych trochę starszych została przerwana. Policjanci są na półmetku wakacyjnych spotkań z dziećmi i młodzieżą wypoczywająca na koloniach i półkoloniach. Połowa wakacji to również czas na podsumowanie dotychczasowej pracy.

Przez ponad miesiąc policjanci w ramach akcji „Bezpieczne Lato na Warmii i Mazurach - Dzielnicowy w Szkole” działali w 39 szkołach na terenie powiatu. W tym czasie odbyli 266 spotkań. Największa część, bo aż 244 z nich dotyczyła dzieci z klas podstawowych. 18 spotkań zorganizowanych było dla uczniów klas gimnazjalnych a w 4 wzięła udział młodzież ponadgimnazjalna. Jak nie trudno się domyślić program tych spotkań jest zróżnicowany a policjanci dostosowują omawiane tematy do odbiorców oraz ich wieku. Mowa jest tu m.in. o bezpiecznym wypoczynku nad wodą, podróżowaniu, unikaniu zagrożeń oraz profilaktyce uzależnień. W tym poruszane jest także zagadnienie „dopalaczy”. W tym celu elbląscy policjanci wykorzystują pomoce dydaktyczne zarówno te przekazane przez Urząd Miejski – walizka z imitacjami środków odurzających oraz ulotki i plakaty stworzone wspólnie z „Sanepidem” i uczniami Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.

Ponadto policjanci skontrolowali 7 miejsc letniego, zorganizowanego wypoczynku. Kontrole te prowadzone są wspólnie z pracownikami Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu, pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Pożarnej. Kontroli poddano legalność prowadzonego wypoczynku – zgłoszenia w Kuratorium Oświaty, przygotowanie merytoryczne kadry pedagogicznej, stan obiektów oraz zabezpieczenie terenu.

- Podczas kontroli uwrażliwialiśmy organizatorów na zwracanie uwagi na stan trzeźwości wychowawców i wychowanków, na osoby kręcące się wokół placówki w której przebywa młodzież, czy osoby te nie próbują sprzedawać wypoczywającym środki odurzające – mówi nadkom. Alina Zając z Wydziału Prewencji Kryminalnej KMP w Elblągu. - Informowano również o możliwości skontrolowania autokaru wiozącego dzieci na wycieczki przez funkcjonariuszy Ruchu Drogowego.

Dzieci i młodzież otrzymały elementy odblaskowe zakupione w ramach Programu Prewencyjnego „Bezpieczny Elbląg”.

W lipcu w czasie działań „Otwarte jednostki Policji”, w samej komendzie przeprowadzono także 8 spotkań z dziećmi i młodzieżą z półkolonii. Dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu będącego na wyposażeniu policjantów oraz wykazania się w konkursie na temat „Co wiem na temat bezpieczeństwa”.

W czasie obchodów Święta Policji funkcjonariusze elbląskiej Policji i Komisariatu Policji w Pasłęku zorganizowali festyn dla mieszkańców. Tam też odbyły się konkursy plastyczne i sprawnościowe dla najmłodszych. Nagrody dla zwycięzców ufundowane zostały przez Starostę Elbląskiego i Gminną Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Pasłęku i Młynarach.

podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

W czasie spotkań policjanci edukują młodzież mówiąc na temat uzależnień i środków odurzających w tym tzw. dopalaczy

Policjanci spotykają się z dziećmi zarówno na półkoloniach jak i w samej komendzie

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%