› poradnik
15:15 / 08.12.2017

Połowa Polaków odkłada na emeryturę

Połowa Polaków odkłada na emeryturę

Dokładnie połowa z nas zdaje sobie sprawę z tego, że świadczenie ZUS nie będzie wystarczające, by móc godnie funkcjonować w „jesieni życia”. Cieszy też fakt, że kolejnych 20% Polaków przyznaje, że w najbliższej przyszłości ma zamiar generować oszczędności na ten cel. Sprawdź, jakie instrumenty oszczędnościowe i inwestycyjne cieszą się największą popularnością.

Odkładanie "do skarpety"

Największa liczba Polaków nadal chowa swoje oszczędności do „skarpety”. Nie jest to dobry zwyczaj, ponieważ w domu nasze pieniądze wcale nie są bezpieczne – są na przykład narażone na kradzież czy zniszczenie w wyniku różnego rodzaju żywiołów.

Co więcej, pieniądze trzymane w domu nie mają szansy zarabiać. Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że nadwyżki pieniędzy należy inwestować. Do wyboru mamy dzisiaj tak wiele narzędzi, że z powodzeniem można wybierać takie, które nie wiążą się z ryzykiem utraty kapitału.

Bezpieczne oszczędzanie

Ciekawostką jest to, że Polacy nadal boją się podejmować ryzyko. Wybieramy raczej te narządzania, które gwarantują mniejszy zysk, ale za to jest on pewny. To dlatego tak dużą popularnością cieszą się konta oszczędnościowe oraz lokaty terminowe. W przypadku kont oszczędnościowych lokowane na takim rachunku środki podlegają oprocentowaniu, ale jednocześnie można nimi swobodnie dysponować.

Lokaty bankowe wiążą się zaś z koniecznością „zamrożenia” na pewien czas. W zamian za to banki oferują inwestorom korzystne odsetki, które są czystym zyskiem.

Inwestowanie z ryzykiem

Ci, którzy mają świadomość konieczności pomnażania zgromadzonych nadwyżek pieniędzy, decydują się coraz częściej na agresywne inwestowanie. To nie bezpieczne lokaty, ale fundusze inwestycyjne. W ich przypadku inwestor może liczyć na większy zysk, ale podejmuje jednocześnie ryzyko utraty części albo całości wniesionego kapitału.

W fundusze inwestycyjne inwestuje około 2 miliony Polaków. Najczęściej przeznaczają na ten cel jakieś 70% swoich oszczędności. Ci, którzy chcą ograniczać ryzyko inwestycyjne, decydują się na lokowanie pieniędzy w tzw. produkty połączone. Banki oferują między innymi lokaty z funduszem inwestycyjnym, gdzie kapitał jest wtedy lokowany zarówno na lokatach, jak i w funduszach.

Zadbaj o własną emeryturę

Obniżenie wieku emerytalnego sprawiło, że już teraz media donoszą o problemach w finansowaniu świadczeń emerytalnych dla współczesnych seniorów. Zwiększa się więc obawa o wypłatę emerytur w przyszłości. Właśnie dlatego to przede wszystkim młodzi Polacy chcą zadbać o swoją przyszłość samodzielnie.

Okazuje się, że aż 30% Polaków w przedziale wiekowym 24-39 lat podejmuje próby regularnego oszczędzania. Optymalną sytuacją jest to, by odkładać średnio 250 złotych miesięcznie. Aktualnie udaje się nam oszczędzać około 100 złotych. Cieszy jednak fakt zmiany podejścia do zarządzania finansami. Prognozuje się, że lokaty, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne będą cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%