› biznes
14:15 / 28.02.2017

Polska czwartym eksporterem mebli na świecie. Elbląskie firmy mają w tym duży udział!

Polska czwartym eksporterem mebli na świecie. Elbląskie firmy mają w tym duży udział!

fot. Ryszard Siwiec (archiwum elblag.net)

Polska jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. Taką informacje przekazał wczoraj (27 lutego) na konferencji prasowej "Polska branża meblarska liderem eksportu" dyrektor Biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Michał Strzelecki. W 2016 roku, według szacunkowych danych, wartość produkcji mebli osiągnęła 42,45 mld zł, co stanowi 8-procentowy wzrost w stosunku do 2015 roku. Duży udział w tym wyniku mają przedsiębiorstwa meblarskie znajdujące się w Elblągu i okolicy. 

Meble stanowią czwartą największą grupę towarów eksportowanych z Polski, a zarazem najważniejszą pod względem salda w obrotach zagranicznych w 2016 roku, które wyniosło +34,6 mld złotych. Zgodnie z danymi Eurostatu eksport mebli z Polski w 2015 roku zwiększył się o 10 punktów procentowych i wyniósł 8,812 mld euro. Według szacunków w 2016 roku wartość eksportowanych mebli będzie kolejny raz rekordowa i wyniesie 9,56 mld euro. Według danych ONZ pod względem eksportu mebli w ujęciu wartościowym w 2015 roku wyprzedziły na tylko Chiny (61,47 mld USD), Niemcy (12,23 mld USD) i Włochy (10,63 mld USD).

Co więcej, zajmujemy bardzo wysokie, drugie miejsce na świecie w rankingu wolumenu (3,29 mln ton) eksportowanych mebli. Pod względem ilościowym jesteśmy więc na podium! Niestety nie jest tak różowo jeśli chodzi zyskowność. Kilka państw przebija nas, gdyż potrafi sprzedać swoje produkty drożej, a co za tym idzie uzyskują dużo lepszy współczynnik zysku w stosunku do osiąganej wartości eksportu.

- My jako branża przy tak bardzo dobrych wynikach nie osiągamy dużych marż na naszych meblach. To trzeba poprawić i nad tym branża będzie pracowała w najbliższym czasie – mówił dla agencji informacyjnej Newsrm.tv Michał Strzelecki.

Największą grupą mebli z Polski w statystyce eksportowej są od lat elementy meblowe, które można w dużej mierze utożsamiać z meblami do samodzielnego montażu. Ich szacunkowa wartość w 2016 roku wynosiła ponad 2,7 mld euro, a udział w eksporcie wyniósł 29,25%. Warto nadmienić, że właśnie tej grupie specjalizuje się wiele firm meblarskich z Elbląga i okolic. Kolejnymi w rankingu grupami, podobnie jak przed rokiem, są meble tapicerowane oraz meble do jadalni i salonu, których wartość przekroczyła odpowiednio 2,57 mld euro oraz 1,8 mld euro. Kolejna grupa, a mianowicie meble do sypialni, w eksporcie ma około 2,9-krotnie mniejszą wartość od poprzedniej grupy, to znaczy ich wartość wynosi 613 mln euro.

Jak już o tym wcześniej wspominaliśmy w znakomitych wynikach osiąganych przez polskich producentów mebli duży udział mają przedsiębiorstwa zlokalizowane w Elblągu i okolicy, w tym Grupa Meble Wójcik. Według Rankingu Producentów Mebli 2016, opublikowanego przez portal Biznesmeblowy.pl, w kategorii "Meble skrzyniowe" największy elbląski producent mebli zajął bardzo wysokie, drugie miejsce w Polsce. Wyprzedziły go jedynie Fabryki Meble Forte (Ostrów Mazowiecka). Za naszym przedsiębiorstwem znaleźli się m.in. tacy giganci branży meblarskiej (w kolejności) jak: Black Red White (Biłgoraj, lubelskie), Mebin (Radomsko, łódzkie), Bydgoskie Meble (Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie), Szynaka Meble (Lubawa, warmińsko-mazurskie), Paged-Meble (Jasienica, śląskie), Helvetia (Wieruszów, łódzkie), Fabryka Mebli Taranko (Morąg, warmińsko-mazurskie), Bog Fran (Raniżów, podkarpackie).

Warto nadmienić, że  80% produkcji Grupy Meble Wójcik trafia na eksport (zaś w tej grupie kolejne 80% na rynki niemieckojęzyczne). To, o czym jeszcze należy pamiętać to bardzo dynamiczny wzrost nie tylko produkcji, ale i zatrudnienia w fabrykach należących do rodziny Wójcików, co w sposób znaczący pozytywnie przekłada się na elbląski rynek pracy zmagający się od wielu lat z wysokim poziomem bezrobocia.

Przypomnijmy, że niespełna 2 lata temu, 13 kwietnia 2015 roku została otwarta trzecia fabryka grupy, w której obecnie pracuje kilkaset osób. We wszystkich fabrykach pracuje obecnie 1460 osób. O dynamicznym rozwoju firmy świadczy to, że jeszcze w 2002 roku pracowało w niej 95 pracowników, podczas gdy w 2006 roku stan zatrudnienia osiągnął 527 osób, aby w 2016 roku sięgnąć 1296 pracowników. Corocznie wśród nich znajduje się około 100 uczniów, którzy dzięki pracy w fabrykach Grupy Meble Wójcik stawiają pierwsze kroki w produkcji mebli i uczą się rzemiosła. Poszukiwani są nie tylko ludzie do produkcji. Przykładowo kilka miesięcy temu (w grudniu) poszukiwany był pracownik do Działu Kadr i Zatrudnień. Nie możemy jednak nie wspomnieć o wielu innych producentach mebli i elementów meblowych, którzy nie tylko zwiększają wolumen sprzedaży, ale jednocześnie dbają o rozwój jakości swoich produktów. W związku z powyższym rozwijają się także firmy wyspecjalizowane w szeroko rozumianej obsłudze branży meblarskiej. Korzysta także miasto - sport, kultura. Meble Wójcik są sponsorem tytularnym męskiego klubu piłki ręcznej, którego zawodnicy grają obecnie w Superlidze. Są także sponsorem głównym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście trudności w zamykaniu budżetu przez tę instytucję kultury, w niemałym stopniu rozsławiającą nazwę naszego miasta, także poza granicami. To wszystko nastraja optymistycznie. 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Także w Elblągu: 1,5 – 2-krotność średniej krajowej w rok, dwa lata po studiach

21.02.2017 komentarzy 4

Przypomnijmy, że 16 października ubiegłego roku odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej...