› bieżące
21:20 / 06.10.2017

Polska – kraj coraz chętniej odwiedzany przez zagranicznych turystów. Co u nas cenią?

Polska – kraj coraz chętniej odwiedzany przez zagranicznych turystów. Co u nas cenią?

fot. elblag.net

Od ośmiu lat rośnie popularność Polski wśród zagranicznych turystów. W 2016 roku nasz kraj odwiedziło 17 mln gości z innych państw. Nie byli to tylko globtroterzy z Europy; Polskę za miejsce wakacyjnego wypoczynku wybierają coraz częściej mieszkańcy Azji (przede wszystkim Chin) i Ameryki Północnej. Według Światowej Organizacji Turystyki, nasze państwo znalazło się w ekskluzywnym klubie „20 najczęściej odwiedzanych przez turystów zagranicznych krajów na świecie”.

Wśród przyjeżdżających do nas gości wciąż dominują Niemcy. Spora ich część to ludzie starsi, dla których przyjazd na polskie ziemie zachodnie i północne, w tym także i do Elbląga, jest powrotem do lat dziecinnych. ”Turystyce nostalgicznej” jak ją określają nasi zachodni sąsiedzi oddają się jednak także ich dzieci i wnuki. Choć turystów z Niemiec jest u nas najwięcej (przykładowo: w 2015 roku z RFN przyjechało ich do nas ponad 6 mln) to, według specjalistów, prym w wydawaniu pieniędzy wiodą Chińczycy, którzy średnio przeznaczają na pobyt w naszym kraju 7,8 tys. zł. Drugie miejsce zajmują turyści z USA (5,6 tys. zł). Przeciętny turysta zostawia w Polsce 1,8 tys. zł.

Co przyciąga do Polski turystów z zagranicy? Nasz kraj, choć zalicza się do państw o średnim obszarze, jest bardzo zróżnicowany. Są u nas góry, jeziora, piaszczyste plaże nad morzem... Są także ciekawe zabytki i stale rozrastająca się infrastruktura turystyczna. Zagraniczny gość może więc spędzić w Polsce czas na zachodnim poziomie, wydając cały czas niższe niż gdzie indziej pieniądze.

Atrakcyjność naszego kraju zwiększa także panujące u nas bezpieczeństwo. W wydanym przed rokiem komunikacie dla obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarekomendowało Polskę, jako jedno z najbardziej bezpiecznych miejsc do spędzenia wakacji. Poza Polską wśród dziesięciu najbardziej bezpiecznych państw świata znalazły się też: Islandia, Liechtenstein, Malta, Słowenia, a poza naszym kontynentem – Bahamy, Fidżi, Kostaryka, Seszele oraz Japonia (wielce problematyczne jest by ten ostatni kraj, w sytuacji zagrożenia przez Koreę Północną był rekomendowany obecnie).

Właśnie z powodów bezpieczeństwa, niektórzy z odwiedzających Polskę turystów przyjechało do naszego kraju w celach nie tylko wypoczynkowych, ale i rekonansowych, myśląć o osiedleniu się nad Wisłą, Odrą, Wartą, czy Bugiem na stałe.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%