› bieżące
06:41 / 11.12.2013

Pomagajmy rysiom. WWF w Elblągu

Pomagajmy rysiom. WWF w Elblągu

fot. WWF

WWF czyli World Wide Fund for Nature (dawniej World Wildlife Fund) – to Światowy Fundusz na rzecz przyrody. Powstał w 1961 roku. Jest organizacją pozarządową o charakterze międzynarodowym. Główną misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi. Od wczoraj przedstawiciele organizacji przebywają w Elblągu.

Jednym z wielu projektów WWF jest ratowanie populacji rysia w Polsce. Obecnie żyje ich zaledwie 200, w ciągu ostatnich 35 lat liczba spadła o 40%. Niestety rysie potrzebują pomocy człowieka aby się rozmnażać.

Najważniejszym celem akcji jest przywrócenie populacji rysia na obszarach gdzie jeszcze do niedawna występował w sposób naturalny. Najbardziej zagrożone są tereny północno-wschodniej Polski, tu żyje ich zaledwie 60 sztuk.

W związku z tak dramatyczną sytuacją rysi rozpoczęto kompleksowe przygotowania do opracowania wieloletniego programu ochrony rysia w Polsce. WWF od kilku lat zajmuje się odtworzeniem populacji rysi w mazurskich lasach. Dzięki wykorzystaniu specjalnej metody „born to be free”, rysie urodzone w niewoli już po pierwszych tygodniach życia mogą uczyć się życia na wolności. Sprowadzane są dodatkowo rysie z Estonii aby wprowadzić różnorodność genetyczną

Jednym z głównych zagrożeń jest brak odpowiednich miejsc do życia. Obszary leśne są coraz częściej przecinane terenami zabudowanymi. Uniemożliwia się swobodne przemieszczanie na duże odległości. Rysie potrzebują rozległych, bogatych w lasy terenów. Główne bariery to drogi oraz brak korytarzy migracyjnych.

Kolejnym problemem jest brak pokarmu. Rysie są mięsożerne, migrują za pożywieniem. Dlatego na obszarze lasów mazurskich pracuje się nad wzrostem liczebności saren i jeleni.

W tym samym czasie prowadzona jest akcja informatyczna dla kierowców. Ważne jest by wiedzieli na jakich terenach mogą spodziewać się zwierząt na drogach i zachowywać większą ostrożność.

Jak rysiom mogą pomóc elblążanie?

- Od wczoraj jesteśmy w Elblągu – informuje Linda Humeniuk, jedna z wolontariuszek WWF - by zachęcić jak najwięcej osób do pomagania rysiom, przedstawiamy nasz projekt w domach elblążan. W akcji chodzi o przekazywanie 30 zł miesięcznie na rzecz fundacji. W każdej chwili można przerwać darowiznę – dodaje.

Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.rys.wwf.pl.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%