› bieżące
13:32 / 21.12.2021

Pomaganie mają we krwi

Pomaganie mają we krwi

fot. Nadesłane

Jan, st. szer. z 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, po raz pierwszy oddał krew w 2002 roku. Namówił go brat i...weszło mu to w krew. - W sumie oddałem już 38 litrów - mówi żołnierz. Z kolei Jacek, szeregowy służący w 4 kompanii, oddał krew po raz pierwszy. Co go do tego skłoniło? - Chęć pomocy, może moja krew będzie komuś potrzebna - mówi.

Monika oddaje krew od ośmiu lat, jest też skutecznym ambasadorem krwiodawstwa.

- Służymy z Jackiem w jednej kompanii i to ja przekonałam go do krwiodawstwa - śmieje się.

W minioną sobotę na terenie 43 blp w Braniewie ponad 20 żołnierzy oddało łącznie blisko 10 litrów krwi. Czy można w bardziej namacalny sposób realizować idee terytorialsów „Zawsze gotowi, zawsze blisko”?

- Krew jest potrzebna ludziom, a ja po prostu chcę pomagać - wyjaśnia kolejny żołnierz oddający krew.

Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować. Ratuje życie. Z krwi tworzone są też leki. A może powstać jedynie w ludzkim organizmie. Dlatego jednostki 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej systematycznie zamieniają się w „punkty krwiodawstwa”.

- Od początku istnienia naszej jednostki organizujemy takie zbiórki krwi - mówi st. chor. sztab. Artur Junik, starszy podoficer dowództwa w 43 blp w Braniewie.

Jednocześnie podoficer przekonuje, że nigdy nie jest za późno na oddawanie krwi.

- Przez wiele lat służyłem w wojskach operacyjnych, ale po raz pierwszy oddałem krew dopiero będąc żołnierzem Obrony Terytorialnej - mówi st. chor. sztab. Junik.

Oddawanie krwi nie wiąże się z ryzykiem, a zdrowy organizm szybko się regeneruje. Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat.

Inf. prasowa 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%