› polityka
10:42 / 12.11.2015

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Elblągu?

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Elblągu?

fot. http://www.wrota-swietokrzyskie.pl/

Taki pomysł padł na obradach Komisji ds. Nazewnictwa w Urzędzie Miejskim. Radni dość długo debatowali na ostatniej sesji nad tym, jak upamiętnić polskiego działacza społecznego, żołnierza i polityka, który wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.

Pomysłów było kilka. Jedni radni optowali na ustawieniem tablicy pamiątkowej, inni bardziej skłaniali się do postawienia symbolicznego głazu. Temat ostatecznie pozostał otwarty, Radni mieli zastanowić się nad tym najlepszym, możliwym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, że już w ubiegłym roku pojawiła się propozycja upamiętnienia Marszałka w postaci tablicy na budynku, który powstaje przy skrzyżowaniu Piłsudskiego-Dąbka.

Radny Robert Turlej na swoim facebookowym profilu poinformował, że, jego zdaniem, postać Piłsudskiego powinna zostać upamiętniona godniej.

Dlatego też Komisja ds. nazewnictwa zaproponowała, aby powstał pomnik Józefa Piłsudskiego. Uchwała w tej sprawie musi zostać przedstawiona do podjęcia Radzie Miejskiej. Mam nadzieję, że wszyscy radni pozytywnie odniosą się do naszego projektu.

Na razie nie wiadomo jak duży miałby to być pomnik i gdzie dokładnie miałby zostać postawiony. Dla przykładu, w Kielcach, rzeźba Marszałka na Pl. Wolności składa się z 46 części, a jej waga to około 1200 kg. Ma 3,30 m wysokości. Kosztowała ponad 611 tys. zł. Trudno jednak podejrzeć (ze względów czysto finansowych), że tak duży pomnik powstanie również u nas. Do tematu zapewne powrócimy po grudniowej sesji RM.

 

W nawiązaniu do ostatnich publikacji medialnych dotyczących upamiętnienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Elblągu.W...

Posted by Robert Turlej on 11 listopada 2015
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%