Pomnik Twórców Niepodległości stanie w Elblągu
fot. UM Elbląg
W 2018 roku obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, z tej okazji nowy wiadukt łączący Zatorze z centrum miasta otrzymał nazwę „100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Teraz Elbląg zyska kolejne symboliczne miejsce, tym razem wskazujące na głównych bohaterów, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy. Pomnik Ojców Niepodległości.
- Na najbliższej sesji Rady Miasta stanie temat utworzenia w Elblągu pomnika Ojców Niepodległości. Temat powrócił dzięki inicjatywie Pani Marii Koseckiej. Popierałem od początku tę inicjatywę, a dodatkowo zaproponowałem rozszerzenie koncepcji pomnika, by w jednym miejscu uhonorować kilku najważniejszych twórców naszej niepodległości – mówi Witold Wróblewski prezydent Elbląga – Święto Niepodległości od lat obchodzone jest jako najważniejsze święto. Jest ono istotne także w Elblągu, na ziemiach odzyskanych, to sprawa niezwykle ważna. Stąd propozycja pomnika, która ujmuje najważniejsze postacie. To nie są osoby, które zawsze ze sobą współpracowały, ale działały w jednym kierunku, by Polska odzyskała niepodległość.
Inicjatorką powstania pomnika jest była radna miejska - Maria Kosecka.
- Mottem mojego działania, by taki pomnik stworzyć są słowa Marszałka Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, a staje się zbiorem ludzi zamieszkujących dane terytorium” – mówiła inicjatorka pomysłu Maria Kosecka.
Związek Piłsudczyków współpracuje z różnymi środowiskami, inspiracją jest dla nas praca dla Ojczyzny i patriotyzm, szukamy tego co łączy, a nie dzieli. Pomnik będzie niósł element edukacyjny, wychowawczy i godnie upamiętniał wyjątkowe zasługi Piłsudskiego. Co ważne sam Elbląg nie przyglądał się biernie zmianom zachodzącym w naszym kraju, uczestniczył w niepodległościowych zrywach w grudniu 1970 i sierpniu 1980 roku, realizując w ten sposób testament Marszałka - wskazywała Kosecka. – Chcę się przy tej okazji zwrócić z apelem by budowa pomnika była przyczynkiem do tak nam potrzebnej zgody. Dziękuję jednocześnie Panu prezydentowi za wspieranie inicjatyw patriotycznych.
- Jako organizacja upamiętniamy przede wszystkim postać Marszałka Piłsudskiego, ale jesteśmy zadowoleni, że w koncepcji elbląskiego pomnika są również inne ważne postaci. To Ich uhonorowanie jest też dla elblążan. Dla tej społeczności powinno to być ważne. Naszą tożsamość budujemy przecież na pamięci historycznej – mówił płk Andrzej Adamczyk, prezes Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku.
Jak wskazuje Anotni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej, to będzie żywa lekcja historii, pokazanie, że pamiętamy o naszej historii.
Pomnik będziemy mijać wchodząc na elbląskie Stare Miasto, idąc do Biblioteki Elbląskiej, czy Muzeum – wskazywał przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk – Niepodległość jest bezcenna, nie da się jej przeliczyć na pieniądze, cieszę się, że powstanie ważne miejsce, gdzie będziemy mogli świętować – podkreślił
Założeniem było, aby pomnik zlokalizowany był na trasie corocznego marszu odbywającego się11 listopada. Lokalizacja pomnika nie powinna również stanowić konkurencji dla naszej specjalności – form przestrzennych i innych pomników.
- Powstanie pięć cokołów granitowych w kolorze jasnym, na centralnym, najwyższym zostanie umieszczone popiersie Marszałka Piłsudskiego z brązu. Każdy cokół będzie miał tabliczkę z datą narodzin i śmierci twórców niepodległości (będą to Daszyński, Witos, Piłsudski, Paderewski i Dmowski). Wokół pomnika planowana jest kostka i płyty granitowe, pomnik będzie posiadał iluminacje, w pobliżu zaplanowaliśmy również dwa maszty – opisywała projekt Katarzyna Wiśniewska dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury.