› daj znać
10:38 / 05.02.2019

Pomóżmy Piotrowi. Śladem naszych publikacji

Pomóżmy Piotrowi. Śladem naszych publikacji

Duże zainteresowanie wywołał nasz artykuł o Piotrze, który wyjechał do Londynu z Elbląga,  a teraz nie ma za co wrócić do rodzinnego miasta i nie stać go na uregulowanie zaległego czynszu. Ludzie dobrej woli dokonali wpłat, nawet po 300 zł, wiele osób przesłało słowa solidarności. Krzysztof Daszkowski, ze Stowarzyszenia Obywateli RP przypomniał, że zgodnie z prawem może liczyć na pomoc finansową ze strony miejscowego konsula. Piotr zanim wpadł w kłopoty pomagał Polakom w Londynie znaleźć pracę i gościł ich. 

Piotr wyjechał do Londynu z Elbląga. Przyczyną był pożar mieszkania i dorobku jego życia. Na emigracji chorował, a teraz chce wrócić do rodzinnego miasta, ale nie ma za co, brakuje mu też na zaległy czynsz. Potrzeba 5,5 tys. zł. Przyjaciele apelują o pomoc i organizują zbiórkę na www.zrzutka.pl. Na koncie jest dziś (5.02) 1237 zł. Zbiórka potrwa 53 dni. Możesz pomóc klikając tutaj.  Są nie tylko pieniądze, ale i słowa wsparcia. 

Piotr, trzymaj się i wracaj szczęśliwie :) 
Wszystko się ułoży tylko wierz w to. 

Piotr nie tylko musi kupić bilet.

Wysłanie paczek z rzeczami to kolejny koszt. Pozostaje także dług za wynajęte mieszkanie, który powinien uregulować zanim zamknie za sobą drzwi po raz ostatni

- napisali przyjaciele Pamela i Darek.

Piotr gdy jeszcze nie zachorował w Londynie, pomagał osobiście tym, którzy stawiali pierwsze kroki w obcym mieście.

Gościł potrzebujących, znajdował im pracę

- mówi Pamela. 

Do redakcji zadzwonił nasz Czytelnik Krzysztof Daszkowski ze Stowarzyszenia Obywateli Rzeczypospolitej. Przypomniał, że w tej sytuacji może pomóc konsul. 

Jeśli pan Piotr mieszka w Londynie powinien się udać do ambasady. Tam uzyska finansową pomoc w zakupie biletu do Polski

- wyjaśnia Krzysztof Daszkowski.

Piort był w ambasadzie, ale dowiedziedział się, że pomoc przysługuje bezdomnym lub turystom którzy zostali okradzeni. 

Prawo konsularne w sprawie pomocy. 

Art. 39. 1. W ramach pomocy konsularnej konsul może, na wniosek, udzielić obywatelowi polskiemu przebywającemu w okręgu konsularnym pomocy finansowej na pokrycie niezbędnych wydatków na powrót do Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „pomocą finansową”
 Art. 40. 1. Pomoc finansowa może być udzielona, jeżeli:
(...)
wnioskodawca złoży oświadczenie o zobowiązaniu się do zwrotu całości lub części otrzymanej kwoty. Zwrot kwoty pomocy finansowej następuje w terminie wskazanym przez konsula. Termin zwrotu nie może być krótszy niż miesiąc i dłuższy niż trzy miesiące od dnia udzielenia pomocy finansowej. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%