› poradnik
13:27 / 02.08.2022

Pompa ciepła - zbawienie dla portfela

Pompa ciepła - zbawienie dla portfela

Pompa ciepła to obecnie najchętniej wybierane urządzenie grzewcze w Polsce. Decydują się na nie zarówno inwestorzy dopiero budujący własny dom, jak i ci, którzy zainwestowali w wymianę starego kotła na paliwo stałe. Popularność tych nowoczesnych urządzeń jest w pełni uzasadniona: pompa ciepła to zbawienie dla portfela.

Niskie zużycie energii elektrycznej

Pompy ciepła są zasilane energią elektryczną, natomiast zasada ich działania jest zupełnie inna niż w przypadku kotłów czy grzejników elektrycznych. Pompa z sieci pobiera jedynie 25% energii potrzebnej do ogrzania budynku. Resztę stanowi energia pozyskana ze środowiska naturalnego (w zależności od rodzaju pompy może to być powietrze, woda lub grunt).

I właśnie bardzo wysoka efektywność energetyczna pomp ciepła decyduje o tym, że są to urządzenia wyjątkowo ekonomiczne w eksploatacji. Przeciętny model pompy zapewnia średnioroczny COP na poziomie około 3. Oznacza to, że z każdej 1 kWh energii pobranej z sieci, pompa generuje aż 3 kWh energii cieplnej.

Nic dziwnego, że na przejście na pompę ciepła decydują się również właściciele starszych domów, do tej pory opalanych gazem czy węglem. Po termomodernizacji budynku taka zmiana z pewnością się opłaci, a już szczególnie w dobie bardzo wysokich cen paliw kopalnych i ich ograniczonej dostępności.

Duże oszczędności na budowie kotłowni

Wiele osób nadal kojarzy pompy ciepła z bardzo drogimi urządzeniami, na których zakup mogą sobie pozwolić wyłącznie ludzie dobrze sytuowani. Przy wyborze źródła ogrzewania, zwłaszcza dla nowego domu, należy jednak brać pod uwagę całkowity koszt inwestycji, uwzględniający również budowę i wyposażenie kotłowni czy budowę komina.

Pompa ciepła w zasadzie nie wymaga osobnej kotłowni – elementy instalacji wewnętrznej z powodzeniem można zamontować np. w garażu czy w małym pomieszczeniu gospodarczym. Tym samym inwestor oszczędza nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych już na etapie budowy domu, mogąc zrezygnować z komina oraz osobnej kotłowni (lub przeznaczyć to pomieszczenie np. na gabinet, pralnię etc.)

Niskie koszty serwisowe

Pompa ciepła to relatywnie proste w budowie urządzenie, które pod względem czysto konstrukcyjnym niewiele różni się od… lodówki. Ta prostota przekłada się na bardzo niską awaryjność urządzenia, a tym samym niewielkie koszty serwisowania pompy – szczególnie w porównaniu z kondensacyjnym kotłem gazowym.

Długowieczność

Markowa pompa ciepła to wybór na lata. Podczas gdy nawet najlepsze i najdroższe kotły gazowe są w stanie pracować w domowej kotłowni maksymalnie przez 20-25 lat (kotły na paliwo stałe znacznie krócej), to prawidłowo serwisowana i użytkowana pompa ciepła bez problemu posłuży nawet przez pół wieku. Przypominamy, że technologia i trwałość pomp ciepła są testowane od kilkudziesięciu lat w surowym klimacie Skandynawii.

Liczy się fachowy dobór i montaż pompy ciepła

Sprawdzonym dostawcą i instalatorem pomp ciepła jest firma Hymon, posiadająca w swojej ofercie urządzenia renomowanych marek Bosch oraz Blaupunkt. Hymon zapewnia kompleksową realizację inwestycji, wraz z załatwieniem formalności niezbędnych do uzyskania dotacji rządowej w ramach programów „Czyste Powietrze” czy „Moje Ciepło”.

Hymon specjalizuje się również w montażu instalacji fotowoltaicznych – wybierając zestaw fotowoltaika + pompa ciepła można cieszyć się wysokim komfortem termicznym i bardzo niskimi rachunkami za ogrzewanie. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej https://hymon.pl.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%