› poradnik
01:05 / 10.07.2018

Pompa do wody: kluczowe kryteria wyboru

Pompa do wody: kluczowe kryteria wyboru

Pompa do wody to przydatne w gospodarstwie domowym urządzenie, które występuje w różnych odmianach, sprawdzających się przy szeregu odmiennych zastosowań. Jak zatem dobrać pompę w taki sposób, by jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom?

Pompa do wody jest sprzętem, którego obecność w domu czy ogrodzie może prędzej czy później bardzo się przydać. Bywa ona bardzo pomocna np. przy oczyszczaniu auta czy wydobywaniu wody z zalanej piwnicy. Jakie rodzaje pomp możemy spotkać na rynku i na co warto zwracać uwagę, rozważając ich zakup?

Pompy do zadań specjalnych

Pompy wodne można podzielić na trzy główne rodzaje. Do pierwszego z nich zalicza się pompy ogrodowe, najczęściej wykorzystywane do pobierania wody z niezbyt głębokich zbiorników, takich jak studia czy beczka gromadząca deszczówkę. Tak zasysaną wodę można wykorzystać na przykład do podlania roślin na działce czy ogrodzie, a także umycia auta. Pompy zanurzeniowe z kolei służą do wypompowywania wody z większych zbiorników, takich jak wykopy czy zalane pomieszczenia. Co istotne, urządzenia te mogą być ustawione na automatyczną aktywację po wykryciu wody, stanowią więc dobre zabezpieczenie przed zalaniem. Z kolei pompy głębinowe to rozwiązanie idealne w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba wydobycia wody z miejsc, w których lustro wody znajduje się dopiero na głębokości ośmiu metrów.

Spalinowa czy elektryczna?

Jeśli już wiemy, jakiego rodzaju pompka do wody najlepiej sprawdzi się w planowanych przez nas pracach, warto zastanowić się, czy bardziej odpowiada nam model spalinowy, czy elektryczny. Oba rodzaje mają swoje zalety i wady. Pompa spalinowa na przykład jest bardziej mobilna z racji tego, że do jej działania nie jest potrzebne źródło energii elektrycznej. Z drugiej strony jest głośniejsza niż jej elektryczny odpowiednik, a używanie jej w zamkniętych pomieszczeniach jest wysoce niewskazane. Z kolei pompę elektryczną można zainstalować nawet pod wodą, ale zasięg jej działania jest ograniczony przez konieczność podłączenia jej do źródła zasilania. Niezależnie od wybranego typu silnika, warto zwrócić uwagę na jego moc, zwłaszcza gdy planujemy szczególnie intensywne związane z wypompowywaniem wody.

Nie tylko moc

Moc pompy to nie wszystko – w przypadku urządzeń tego typu istotny jest jeszcze parametr określający jej wydajność opisywaną przez ilość litrów wody przepompowywanych w ciągu jednej godziny. Wysoka wydajność jest istotna szczególnie przy pompach zanurzeniowych i głębinowych, które zazwyczaj wykorzystywane są przy znacznie cięższych pracach niż pompy ogrodowe służące do zraszania trawnika czy też mycia samochodu. Na szczęście nowoczesne pompy oferowane przez sklepy takie jak Leroy Merlin posiadają wydajność sięgającą 7000–8000 l/h. Dla porównania, przeciętna czteroosobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym nie zużywa więcej niż 3500 l/h, zatem pompy tego typu są w stanie poradzić sobie z większością stawianymi przed nimi zadań.

Wybierając pompę wodną, należy przede wszystkim rozważyć to do jakich zadań jest ona nam potrzebna oraz przemyśleć, czy odpowiada nam bardziej wariant spalinowy, czy elektryczny. Pozostałe istotne kwestie to moc tych urządzeń oraz wydajność, z jaką przepompowują wodę.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%