› poradnik
14:21 / 03.11.2016

Pompy ciepła zamiast węgla. Taniej, wygodniej, ekologiczniej

Pompy ciepła zamiast węgla. Taniej, wygodniej, ekologiczniej

Ciepłe wieczory w gronie rodziny. Spokojna jesień życia, czy wychowywanie dzieci bez trosk – najlepiej w rodzinnym lokum. Warto więc zadbać o najlepszy sposób na ogrzewanie domu i podgrzewanie wody. To ważna decyzja, koszty związane z utrzymaniem w domu komfortowej temperatury są bowiem jednymi z najwyższych w domowym budżecie. Szkoda byłoby przesuwać plany i marzenia z powodu braku gotówki, którą z powodzeniem można było zaoszczędzić.

W polskich domach wieje chłodem

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, aż 21% dochodów przeznaczanych jest na ogrzewanie w przeciętnym gospodarstwie domowym, a aż 3 milionów Polaków w 2013 roku nie było stać na ogrzewanie. Oznacza to, że co dziewiąty Polak miał w mieszkaniu zimno z powodu problemów z płatnością za ogrzewanie.

Warto tę ponurą statystykę uzupełnić analizą statystyką dotyczącą najczęściej stosowanych systemów grzewczych: 49,1% gospodarstw ogrzewanych jest węglem, drewnem opałowym i substytutami. 10% ogrzewanych było gazem ziemnym; 5,4% - energią elektryczną, a wśród pozostałych sposobów znalazł się olej opałowy i gaz ciekły.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Warto zauważyć, że Polacy dostrzegają potrzebę zmiany sposobu ogrzewania domów. W raporcie „Efektywność energetyczna w Polsce. Przegląd 2013. Domy jednorodzinne” Instytutu Ekonomii Środowiska czytamy, że potencjał do modernizacji ogrzewania i wymiany źródła ciepła jest wysoki, a wśród dogodnych inwestycji wymieniono m.in. pompy ciepła.

To dlatego, iż szacuje się, że paliwa stałe i gaz będzie po prostu drożeć. Podobnie z energią elektryczną – eksperci branży wyliczają, że ogrzewając dom pompą ciepła, w niedalekiej przyszłości rachunki mogą być o 300-400 złotych niższe od tych, które płaciliby za ogrzewanie elektryczne. I chociaż nie da się pominąć kosztów instalacji pompy ciepła, to ta i tak może okazać się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Szczegółowe wyliczenia zależą bowiem od wielu indywidualnych kwestii, jak m.in. sposoby docieplenia domu czy pogodę.

Pompy ciepła mają także inne zalety, a wśród nich wygodę i ekologię. Nie zanieczyszczają środowiska i jest to tym samym system bezobsługowy, który wymaga minimalnego zaangażowania użytkowników.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%