› poradnik
11:42 / 29.01.2016

Pomysł na biznes - własne bistro

Pomysł na biznes - własne bistro

Masz dość etatu? Marzy ci się własna firma? Chcesz otworzyć mały lokal gastronomiczny, przytulną knajpkę z klimatem, modne bistro? Tysiące pomysłów kłębi się w twojej głowie, ale nie wiesz od czego zacząć? Usiądź wygodnie i odpowiedz sobie na kilka pytań, następnie pójdź na spacer, a po powrocie napisz biznesplan i zacznij karierę zawodową jako swój własny szef.

Jakie są twoje mocne i słabe strony?

Jeśli nie umiesz i nie lubisz gotować, ale marzysz o własnym lokalu, nie oznacza to, że musisz pożegnać się z marzeniami. Marzenia to coś, z czego nie wolno pochopnie i lekkomyślnie rezygnować! Być może przyda się do spółki siostra, zaufana przyjaciółka, albo po prostu zatrudnisz kucharza. Jeśli łatwo nawiązujesz kontakty, masz rozwinięte zdolności interpersonalne – świetnie! Przydadzą się w instytucjach i urzędach, gdy będziesz załatwiać formalności i zezwolenia, a także u kontrahentów i hurtowników podczas negocjacji handlowych i oczywiście w marketingu i reklamie oraz w codziennej pracy z klientami. Jeśli jednak umiesz i lubisz gotować, to nie przestawaj się uczyć, nikt nie może być zbyt dobry w swoim fachu. Czytaj przepisy, oglądaj programy, gotuj, eksperymentuj i obserwuj wszystko i wszystkich, kiedy wchodzisz do jakiegoś lokalu. Korzystaj z cudzych doświadczeń. W razie potrzeby rób notatki.

Jak wyobrażasz sobie swoją firmę?

Wszystko zaczyna się od wizji. Wymyśl swoją własną firmę i spróbuj ją zwizualizować, to znaczy zobacz ją oczyma wyobraźni i nie zapomnij o detalach, takich jak meble, naczynia czy sztućce i oczywiście menu. Co miałoby się w nim znaleźć? Możesz sobie pomóc, wycinając zdjęcia sprzętów, aranżacji wnętrz, szyldów, wyobraź sobie siebie w tym otoczeniu. ? Popatrz na mapę miejscowości i zapytaj siebie: dokąd chcę pójść na kolację i co mam ochotę tam zjeść? A może widzisz konkretną potrzebę; otwarto nową pływalnię a w pobliżu jest tylko mały sklepik spożywczy?

Krajalnica do warzyw czy do chleba?

Zdecyduj, czy ma to być włoska pizzeria, bar sałatkowy, kuchnia regionalna, a może szybka kanapka na wynos? Może wolisz przygotowywać jedzenie w zamkniętej kuchni-laboratorium i dostarczać je klientom pod wskazany adres. W tym wypadku przyda się odpowiedni samochód. Jednak bez względu na profil działalności, istnieją urządzenia, które na pewno będą potrzebne. Należy do nich chłodziarka, zamrażarka, piec konwekcyjny, frytkownica, krajalnica do warzyw, wędlin czy chleba. Mogłoby się wydawać, że w kuchni wystarczy komplet ostrych noży, jednak gdy pomyślimy o pokrojeniu kilograma sera czy szynki w cienkie, równe plasterki, albo poszatkowaniu kapusty czy marchwi na 10 kg surówki, to widzimy wyraźnie, że bez krajalnicy do warzyw się nie obejdzie.

Skąd wziąć środki?

Jeśli masz oszczędności, lokaty, wysoką odprawę z poprzedniego miejsca pracy, spadek lub jakiekolwiek inne aktywa, spokojnie możesz ominąć ten paragraf i od razu przejść do następnego. Jeśli jednak nie masz środków na spełnienie marzeń, nie upadaj na duchu, jest kilka możliwości rozwiązania tego problemu. Skąd się bierze pieniądze? Stamtąd, gdzie one są, czyli z banku. Warto zasięgnąć opinii doradcy w tej materii, gdyż istnieją organizacje wspierające przedsiębiorczość, urzędy pracy oferujące kredyty na otwarcie własnej działalności nie tylko dla bezrobotnych. Można także wykorzystać fundusze unijne lub z ochrony środowiska, o ile spełni się określone warunki. Pozostaje jeszcze znalezienie inwestora, wspólnika z gotówką ale bez pomysłu.

Jakie wypełnić formalności?

Zacząć należy od wyboru formy i zarejestrowania działalności, otwarciu firmowego konta w banku, zgłoszeniu do ZUS i Urzędu Skarbowego. Specyfika prowadzenia lokalu gastronomicznego wymaga spełnienia wymogów techniczno – budowlanych, sanitarnohigienicznych oraz BHP. Jeśli zamierzasz serwować alkohol, musisz wystąpić o koncesję odpowiednio do wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta. Aby natomiast móc budować klimat i nastrój, odtwarzając muzykę z płyt, kaset czy radia, konieczne będzie jeszcze podpisanie umowy licencyjnej z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

MaxVerbi

Więcej informacji o sprzęcie gastronomicznym na emaks.pl/gastronomia/krajalnice-do-warzyw, gdzie znajdują się produkty marki Royal Catering, producenta profesjonalnego wyposażenia dla dużej i małej gastronomii.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%