› bieżące
10:48 / 13.12.2013

Ponad 65 tysięcy na Stare Miasto w 2014 roku ?

Ponad 65 tysięcy na Stare Miasto w 2014 roku ?

fot. Konrad Kosacz

Starówka – wiele osób twierdzi, że to miejsce jest „stare” tylko z nazwy, że więcej jest nowych budynków i kamieniczek niż tych przedwojennych. Mimo to elbląskie Stare Miasto położone jest w strefie „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej, obejmującej obszary wpisane do rejestru zabytków.

W projekcie budżetu na 2014 roku, uwzględniono potrzeby tej części naszego miasta. Znalazł się więc zapis o zadaniu pn. „Rewitalizacja zabytkowego zespołu Starego Miasta w Elblągu”. Na projekt ten zostało przeznaczonych 65 800zł.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w kwocie 55 930zł, w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”. Kwota 9 870zł stanowi wkład własny.

Teren Starego Miasta został w 90 proc. zniszczony podczas II wojny światowej. Prowadzona od 1980 roku odbudowa starówki wiernie zachowuje dawny plan urbanistyczny i wprowadza nową zabudowę mieszkalną.

Ze względu na konieczność prowadzenia historycznych badań archeologicznych i historyczno – architektonicznych proces będzie zakończony około 2020 roku.

Jak informuje elbląski Urząd Miasta, zasady odtworzenia zabudowy i infrastruktury zostały ostatecznie wypracowane w latach 90-tych i przebiegają zgodnie z planem miejscowym oraz pod nadzorem Państwowej Służby Ochrony Zabytków. Nowa zabudowa sąsiaduje z ocalałymi kamienicami wybudowanymi przed 1918 rokiem. Dzielnica pełni funkcje mieszkaniowe, kulturalne i usługowe, mieści też jednostki administracji państwowej i kościelnej.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%