› sport
06:39 / 17.09.2014

Poradnik dla kibiców. Szczegóły nowego systemu identyfikacji

Poradnik dla kibiców. Szczegóły nowego systemu identyfikacji

fot. elblag.net

Miasto znów przedłużyło składanie ofert na wykonanie Systemu Identyfikacji Kibiców. Jednak tym razem widać już oznaki zainteresowania ze strony firm. Do Urzędu Miejskiego wpłynęły zapytania dotyczące szczegółów projektu. To rzuciło trochę światła na planowany system. Kibice piłki nożnej dowiedzą się, jak będą wyglądać procedury wchodzenia na trybuny. Warto być na bieżąco z tym, dotychczas zakulisowym tematem.

Na początek kilka słów odnoszących się do podstawy prawnej, zmuszającej do zainstalowania Systemu Identyfikacji Kibiców przy Agrykola.

Ustawy

Wymagania formalne dotyczące systemu opierają się na wielu punktach. Przytoczymy tylko kilka. To Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 r. (Dz. U. Nr 62 poz. 504 z 2009 r.) wraz z późniejszymi zmianami, wytyczne UEFA i FIFA czy „Karta kibica: Wymagania dla systemów stadionowych” wersja dokumentu 4.0 z dnia 11.03.2010 r. oraz „Opis interfejsu dla Systemów Kontroli Dostępu i Systemów Biletowych” wydanie z dnia 4.02.2010 r. ze spółki Ekstraklasa. Do tego również Ustawa o ochronie danych osobowych.

Tutaj zauważamy słowo – klucz, odnoszące się do poprzednich sezonów. To karta kibica. Pamiętamy ze spotkań Olimpii Elbląg w pierwszej lidze. Wiązały się z przekazywaniem swoich danych do głównego punktu, który pokazywał jakie osoby wchodzą na obiekt.

Planowany system będzie to tego podobny.

Co może system?

Trzeba przystosować miejscową infrastrukturę. System potrzebuje szerokopasmowej sieci internetowej, telefonii IP, monitoringu IP, zatem będzie korzystał z miejscowej MSS Elman, do której podłączone będą: budynek klubowy, kasy oraz pomieszczenia dla służb obsługujących system, w trybunie stalowej. Główny serwer będzie mieścił się w hotelu Atletikon. Trzeba połączyć te budynki za pomocą przewodów.

To nie będzie tylko miejscowa sieć bazy danych. System połączy się z ogólną bazą, na podstawie której będzie można zweryfikować osoby wchodzące na trybuny. Oczywiście te zarejestrowane. Takie osoby będą mogły kupić bilet.

Na dodatek system zastosuje weryfikację aktualnych zakazów stadionowych i klubowych już na etapie kontroli biletów. Organizator w dowolnym momencie trwania imprezy, w tym przypadku spotkania piłki nożnej, będzie mógł zidentyfikować danego kibica.

To nie wszystko

Organizator będzie mógł monitorować liczbę osób będących na stadionie. I to za pomocą systemu on-line. Będzie dokładnie wiedział, kiedy posiadacz biletu wszedł na stadion. Weryfikacja poprawności biletu będzie trwała nie więcej jak jedna sekunda. Nie będzie można użyć tego biletu do nieprzypisanej imprezy. Będzie natomiast obsługa chwilowych wyjść ze stadionu.

Dystrybucje biletów i miejsc na stadionie

Jak będzie wyglądać procedura zakupu biletów? Głównie z punktów kasowych przy stadionie, ale i poprzez stronę internetową. Organizator musi definiować klucze wejścia na każdy sektor (który sektor/trybuna jest uprawniona do wejścia przez dane bramki wejściowe), przy czym musi być możliwość wpuszczenia połowy sektora przez jedno wejście, a połowy przez inne. System dopuszcza blokowanie stałe lub czasowe poszczególnych miejsc na daną imprezę i dla poszczególnych sprzedawców.

Kibic będzie musiał się zarejestrować w systemie, który będzie obejmował autoryzację użytkownika (kasjera, kibica kupującego w sklepie WWW, sprzedawcy w punkcie sprzedaży poza obiektem itp.) za pomocą identyfikatora i hasła. W odniesieniu do kibiców niezbędna jest możliwość identyfikowania z imienia, nazwiska, numeru PESEL i numeru identyfikacyjnego (zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych). System będzie gromadził dane wymagane przez ustawę. Weryfikacja tożsamości w kasie.

Przy kasach będą się znajdować urządzenia mobilne, wyposażone w zintegrowane czytniki kodów kreskowych 1D, 2D, kart zbliżeniowych w standardzie MIFARE oraz czcionek OCR, porównujących dane zawarte na wejściówce, z danymi zawartymi w serwerze. To będzie przypominało Elbląską Kartę Miejską z terminalem.

W przyszłości zainstalowane będą kołowrotki ze sprawdzarkami biletowymi. Zainstalowane będą również czytniki wyjściowe (od strony wewnętrznej stadionu) do obsługi chwilowych wyjść ze stadionu. Obsługiwać będą wszystkie rodzaje biletów. Dla ochroniarzy zamieszczone zostaną sygnalizatory, sprawdzające uprawnienia do ulgi, sprawdzenie obecności na stadionie opiekuna osoby poniżej 13-go roku życia, a także sygnalizujące próby nieuprawnionych wejść na obiekt.

Odnośnie kart kibica, system będzie obejmował elektroniczne przyjmowanie wniosków z możliwością ich opłacenia przez witrynę www, jak i w punktach obsługi klienta. Na dodatek zarządzał bazą i wnioskami o wyrobienie kart – generowanie raportów, drukował je z systemu, blokował skradzione lub zagubione, wydawał podobne oraz ustawiał ważności karty kibica na dany okres.

Rodzaje biletów

Stosowane będą następujące formy biletów:

- elektroniczne – których nośnikiem jest dowód osobisty,

- papierowe, plastikowe, z kodem kreskowym, ewentualny wydruk papierowych w domu, jednak, jako rezerwacja uprawniająca do odbioru biletu wstępu w kasach lub jako właściwy bilet wstępu,

- papierowe, plastikowe, z chipem bezdotykowym.

Bilet z kodem kreskowym, zawierający chip RFID lub czcionkę OCR (na dowodzie osobistym), będzie umożliwiał bezpośrednie otwarcie kołowrotu wejściowego na obiekt. Tutaj nie będzie konieczna wizyta w kasie. Bilet zarezerwowany będzie posiadał identyfikator pozwalający na automatyczne wydanie właściwego biletu, w kasie obiektu, po zweryfikowaniu tożsamości osoby.

To wszystko spełnia wymogi na występy w drugiej lidze.

Wniosek taki, że kibice na stadionie nie będą już anonimowi.

Źródło: BIP

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%