› bieżące
10:40 / 26.07.2014

Poród w Elblągu. Który szpital wybrać?

Poród w Elblągu. Który szpital wybrać?

fot. elblag.net

Przychodzi w życiu kobiety taki czas, kiedy pragnie zostać matką. Przez 9 miesięcy ciąży dba o siebie, kupuje ubranka, przygotowuje pokoik dla dziecka. Jednak przy okazji tego wszystkiego pojawia się strach przed porodem, a także wybór szpitala w którym dziecko ma przyjść na świat. Specjalnie dla naszych czytelniczek sprawdziliśmy, jak wyglądają dwie elbląskie porodówki.

Elblążanki mogą rodzić w dwóch szpitalach. Pierwszym jest Wojewódzki Szpital Zespolony przy ul. Królewieckiej, natomiast drugi to Szpital Miejski przy ul. Żeromskiego.


Co oferują szpitale?

Wojewódzki Szpital Zespolony

W WSZ funkcjonuje trakt porodowy z trzema stanowiskami oraz pojedyncze sale porodowe. Sale pojedyncze przeznaczone są do porodów rodzinnych. Wyposażone one są w nowoczesny sprzęt, który monitoruje przebieg porodu oraz dobrostan płodu. Dodatkowo wydzielona jest sala do cięć cesarskich, która również jest monitorowana. Na oddziale położniczych dostępne są worek sako, piłka, prysznic, krzesło, wanna, drabinki. W porodzie niskiego ryzyka zapis badania KTG prowadzony jest co 2-4 godziny. Przy oddziale położniczym działa również Szkoła Rodzenia, z której mogą korzystać rodzice. Pomaga ona zmniejszyć lęki i niepokoje z porodem i połogiem. Jako jedyny szpital w Elblągu, posiada on również oddział intensywnej opieki medycznej noworodka. Nie wiadomo jak potoczy się poród, a transport nowo narodzonego dziecka może być niebezpieczny.

Szpital Miejski

W tym szpitalu oddział ginekologiczno-połozniczy został zmodernizowany do standardów europejskich. Pokoje dla pacjentek wyposażone są w pełen węzeł sanitarny. Sala porodów jest klimatyzowana i wyposażona w nowoczesny sprzęt. Dodatkowo znajduje się na oddziale klimatyzowana sala do porodów rodzinnych i sale do cięć cesarskich. Na oddziale znajduje się 19 łóżek, w tym 15 połogowych w salach 1 i 2 osobowych. Dodatkowo przy oddziale działa bezpłatna szkoła rodzenia. Można wówczas skorzystać z porad jak radzić sobie z niektórymi dolegliwościami ciążowymi, przestać obawiać się porodu.

W Zespolonym Szpitalu Wojewódzkim w pierwszym półroczu bieżącego roku odbyło się  764 porody w tym 18 par bliźniąt i ponad 50% przez cesarskie cięcie. Natomiast w Szpitalu Miejskim do 30 czerwca odbyły się 382 porody.

Zapraszamy nasze czytelniczki do wyrażania swoich opinii, który szpital polecają.

10
3
oceń tekst 13 głosów 77%