› bieżące
15:30 / 19.01.2015

Porozmawiajmy po ukraińsku, niemiecku lub białorusku

Porozmawiajmy po ukraińsku, niemiecku lub białorusku

fot. www.eastbook.eu

Według danych statystycznych w naszym województwie mieszka ponad 20 tys. osób, deklarujących pochodzenie inne niż polskie. Stanowią oni odpowiednio 1,4 % ogółu mieszkańców Warmii i Mazur. Pod koniec ubiegłego roku Rada Europy rozpoczęła kampanię, promującą używanie przez przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych ich rodzimych języków.

Przebywający na terenie naszego kraju przedstawiciele mniejszości narodowych czy etnicznych siłą rzeczy musieli nauczyć się posługiwać językiem polskim, przyjęli również część naszych zwyczajów i tradycji. Liczba Ukraińców, Białorusinów, Niemców lub tych, którzy deklarują przynależność do jeszcze innej narodowości, jest coraz mniejsza. To głównie wina niżu demograficznego.

Język, którym posługiwali się w swoich domach powoli wypierany jest przez język polski, który słyszą wszędzie: w szkołach, urzędach i na ulicy. Rada Europy, traktując języki mniejszości etnicznych, regionalnych i narodowych jako skarb kulturowy, przygotowała kampanię, promującą posługiwanie się wspomnianymi jezykami także poza zaciszem domowym.

Warto wspomnieć, że w naszym województwie mieszkają Białorusini (wg danych za rok 2011 - 600 osób), Litwini (Narodowy Spis Powszechny wykazał, że w roku 2011 było ich 380), Niemcy - najliczniejsza mniejszość narodowa w Polsce (w roku 2011 narodowość niemiecką w NSP wpisało 4.6 tys. osób) i Ukraińcy (przynależność do tej mniejszości narodowej zadeklarowało w 2011 roku ponad 13 tys. osób). Ostatnia  z wymienionych mniejszości co roku organizuje w Elblągu Dziecięcy Festiwal Kultury Ukraińskiej. W tym roku wydarzenie to będzie miało swoją 48 edycję.

Kampania Rady Europy za główny cel obrała zachęcenie osób, należących do mniejszości narodowych i etnicznych, do posługiwania się swoimi ojczystymi językami, jak również dbania o ich rozwój. Ma również upowszechniać wiedzę na temat praw językowych i zachęcać do korzystania z nich. Działania prowadzone przez RE mają stwarzać nauczycielom, pracodawcom oraz samorządowcom możliwość poszerzenia wiedzy na temat praw mniejszości narodowych i etnicznych oraz ich języków ojczystych. Powinny również upowszechnić  informacje na temat języków mniejszościowych oraz języka regionalnego  w całym społeczeństwie.

8
1
oceń tekst 9 głosów 89%