Port w Elblągu otrzyma dobre połączenie z morzem. Naprawimy wszystkie błędy poprzedniego rządu
fot. Urząd Wojewódzki w Olsztynie.
W ostatnich dniach odbyłem kilka spotkań dotyczących dokończenia budowy drogi wodnej łączącej Port w Elblągu z morzem oraz jego funkcjonowania po zakończeniu inwestycji. Spotkałem się m.in. z dyr. Portu Gdańsk, dr Dorotą Pyć oraz dyr. Urzędu Morskiego w Gdyni, Anną Stemaszyk-Świerczyńską. Ukazała się również wypowiedź byłego dyr. Urzędu Morskiego, która mocno mija się z faktami. Postanowiłem zatem podzielić się informacjami o rzeczywistym stanie inwestycji – informuje senator Jerzy Wcisła.
Przede wszystkim chcę zapewnić, że termin oddania tej drogi wodnej w 2025 roku nie jest zagrożony. Takie zapewnienie elblążanie usłyszeli od Donalda Tuska 28 września 2023 roku, a po objęciu przez niego funkcji Premiera natychmiast ruszyły prace i decyzje w tym kierunku. Co istotne, wszystkie prace finansuje budżet centralny.
Nikt nie żąda od Elbląga finansowania budowy obrotnicy czy ostatniego kilometra toru wodnego. Choć m.in. Urząd Morski twierdził, że państwo nie może finansować inwestycji w porcie, nie widzę, by były dyrektor próbował postawić rząd przed sądem. Szybko też ustaliliśmy, że ponieważ Urząd Morski nie przygotował inwestycji do końca, nie opracował koncepcji obrotnicy i nie wykonał badań środowiskowych, jej dokończenie w standardzie docelowym będzie możliwe w 2028 roku.
W związku z zablokowaniem przez PiS środków unijnych w wysokości ok. 200 mln zł na rozwój portu – rozbudowa portu opóźni się także o kilka lat. W tej sytuacji uznaliśmy, że do końca 2025 roku połączymy Elbląg z morzem – w ograniczonym zakresie, ale najważniejsze jest, by port zaczął wreszcie działać. Nie stać nas na opóźnianie inwestycji do 2028 roku. Ten etap jest właśnie realizowany.
Obecnie kończymy budowę toru wodnego o głębokości 5 m na rzece. Na odcinku końcowym będzie to tor o ograniczonej szerokości, umożliwiający płynięcie statków w jedną stronę. Przygotowywana jest także budowa obrotnicy, umożliwiającej wpływanie do Elbląga jednostek o długości do 80 metrów. Aby ruszyć z pracami, konieczna jest analiza środowiskowa.
Docelowo obrotnica będzie musiała być większa. Obecnie w Porcie Gdańsk rozładowywanych jest rocznie 50-60 statków, które będą mogły od końca 2025 roku skorzystać z oferty portu w Elblągu. Oczywiście, dla ilu z nich Elbląg będzie atrakcyjną alternatywą, wymaga szczegółowych analiz, które są właśnie prowadzone. Potencjalny klient jest, a operatorzy już o tych klientów zabiegają. Nie ma zatem ryzyka, że inwestycja zostanie zakończona i nie będzie zainteresowania portem w Elblągu.
Most w Nowakowie – z kłopotami, ale ku dobremu rozwiązaniu. Tematem rozmów jest także funkcjonowanie mostu zwodzonego w Nowakowie. Most musi działać bezawaryjnie. W tej chwili – gdy usterki są dosyć częste – Urząd Morski przejął zadanie finansowania jego konserwacji i usuwania usterek. Z tego, co wiem, jakość funkcjonowania wyraźnie się poprawiła. W ostatnim czasie zanotowano tylko jedną awarię z otwarciem mostu. Będziemy się temu bacznie przyglądać.
Senator Jerzy Wcisła.