› bieżące
06:39 / 28.05.2013

Poseł Elżbieta Gelert: Kobiety muszą wreszcie pomóc sobie

Poseł Elżbieta Gelert: Kobiety muszą wreszcie pomóc sobie

fot. Konrad Kosacz

Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez poseł Elżbietę Gelert. Legalizacja marihuany, problemy w polskim systemie edukacji, pomoc finansowa dla niepełnosprawnych dzieci – to tylko nieliczne z poruszanych podczas dyskusji kwestii. Spotkanie stało się okazją do zainicjowania cyklu rozmów dla kobiet, które będą chciały zmienić Elbląg na lepsze.

Więzienie za posiadanie narkotyków?

Czy posiadanie w kieszeni 1 grama marihuany jest równoznaczne z handlowaniem narkotykami? Jeżeli nie, dlaczego w polskich więzieniach przebywają ludzie, którym za być może pierwszy tak poważny błąd w życiu zostaje odbierana szansa na normalne życie w społeczeństwie? Fakt, że młodzież w dzisiejszych czasach narkotyki ma na wyciągnięci ręki, nie poddaje w wątpliwość, że przepisy w tym aspekcie powinny być wciąż radykalne. Czy edukowanie uczniów już w szkołach podstawowych, pozwoli zmniejszyć rynek narkotykowy w Polsce? Problem skomentowała Maria Kosecka: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem legalizacji narkotyków. Uważam, że rola edukacji jest niezastąpiona w pogłębianiu świadomości młodych ludzi. Chcąc pomagać innym warto przyjrzeć się problemom z bliska. Uczestniczyłam w warsztatach terapeutycznych z ludźmi uzależnionymi od narkotyków. Była to dla mnie cenna lekcja, która pozwoliła lepiej zrozumień problemy, którymi co roku zostaje dotknięte tysiące młodych ludzi i ich rodziny. Ludzie polityki powinni wyjść z biur i zainteresować się ludzkimi dramatami.

Zawody przyszłości? Jak odnaleźć się na polskim rynku pracy

Przybywa co roku studentów z tytułem magistra. Może to świadczyć, że Polacy są doskonale wyedukowanym narodem. Czy rzeczywiście tak jest? Otóż poziom szkół wyższych jest niepokojąco niski. Zaledwie dwie uczelnie – Uniwersytet Warszawski i Jagielloński plasują się na wysokich pozycjach w rankingach najlepszych szkół na świecie. Jak polepszyć jakość nauczania w szkołach? Czy studia przygotowują młodych ludzi do radzenia sobie na rynku pracy? Głos w tej sprawie zabrała  Grażyna Kluge: Siłą przedsiębiorczych kobiet jest umiejętność dostosowania do zastanych na rynku pracy warunków. Należy wykazać się dużą elastycznością oraz zaangażowaniem w ciągły rozwój zawodowy. W związku z nadchodzącym 15-leciem PWSZ w Elblągu, podczas debaty powstał pomysł spotkania się z elblążanami w sprawie omówienia kierunków rozwoju uczelni i polepszenia jakości nauczania w elbląskich szkołach wyższych.

Elżbieta Gelert zapowiedziała, że jeśli dostanie szansę pełnienia funkcji prezydenta miasta będzie kontynuowała spotkania w Ratuszu Staromiejskim Propozycje tematów debat, można zgłaszać bezpośrednio do pani poseł drogą internetową.

11
2
oceń tekst 13 głosów 85%