› biznes
16:00 / 05.09.2019

Poseł Leonard Krasulski: Inwestycja, wraz z drogami dojazdowymi, będzie kosztować 2 mld zł

Poseł Leonard Krasulski: Inwestycja, wraz z drogami dojazdowymi, będzie kosztować 2 mld zł

fot. MGWiŻŚ / Marcin Mongiałło

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Leonard Krasulski dziś, 5 września  r., był gościem audycji Radia Olsztyn "Poranne pytania". Lider elbląskiej listy PiS w wyborach do Sejmu odpowiadał na pytania dotyczące budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Jak twierdzi, pieniądze na tę inwestycję, są zabezpieczone.   

Według parlamentarzysty koszt inwestycji, łącznie z drogami dojazdowymi, wyniesie nawet ponad 2 mld zł.  

Jesteśmy na to przygotowani, są na to pieniądze, jesteśmy po przetargach. Już niedługo zobaczą Państwo buldożery na budowie. Co prawda Państwo nie widzą tych buldożerów, ale pracę już są przeprowadzane przez geodetów, przez specjalistów. W tym roku na pewno ruszą prace budowlane, budowlano-drogowe. Wczoraj byłem na Mierzei Wiślanej w miejscu przyszłego przekopu – to się nazywa fachowo: budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Jest pewność, że jesienią tego roku wejdzie tam ciężki sprzęt

– poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości.  

Dziennikarz Radia Olsztyn zadał pytanie dotyczące pogłębienie toru wodnego do portu w Elblągu i modernizację samego portu, zwracając uwagę, że ze strony opozycji pojawiają się wątpliwości, że na to może nie być środków z budżetu państwa. Poseł wprost nie odniósł się do tego pytania. Zwrócił natomiast uwagę na sukces rządowego programu rozwoju dróg lokalnych:

To takie hasło typowe dla opozycji: pieniędzy nie ma i nie będzie. Są pieniądze na to, co powiedziane, że nie będzie pieniedzy zgodnie ze słowami ministra Rostowskiego, że nie będzie pieniędzy na 500 Plus. Są w naszym województwie i naszym okręgu pieniądze na drogi lokalne, co jest nowum, bo w tej chwili rostrzygnięto tę sprawę.  Są pieniądze w wysokosci od 5 do 70 całych kosztów... Teraz tylko trzeba naciskać samorząd, żeby ten wkład własny znalazł. Jeszcze raz powatrzam: to są drogi lolalne, to są drogi gminne, powiatowe. Na to według ustawy państwo nie daje. Stworzyliśmy specjalny program rozwoju dróg lokalnych.  

Oferty cenowe zaproponowane przez inwestorów na pierwszy etap prac związanych z budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wahają się od ponad 992,2 mln zł do 1,4 mld zł. 

Ważne oferty złożyło sześć przedsiębiorstw:

  • konsorcjum firm NV Besix SA (Belgia) oraz NDI S.A. i NDI Spółka z o.o. (Polska) – 992 mln 271 tys. zł
  • konsorcjum firm Budimex S.A. (Polska, lider) oraz Ferrovial Agroman S.A. (Hiszpania) – 992 mln 529 tys. zł
  • China Harbour Engineering Company (Chiny) – 1 mld 71 mln 809 tys. zł
  • Energopol Szczecin SA – 1 mld 87 mln 912 tys. zł
  • Sinohydro Corporation Limited (Chiny) – 1 mld 105 mln 886 tys. zł
  • konsorcjum firm Polbud-Pomorze Sp. z o.o. (Polska), CRCC Harbour & Channel Engineering Bureau Group Co., Ltd (Chiny) oraz China Railway 14th Bureau Group Co. Ltd (Chiny) – 1 mld 448 mln 939 tys. zł.

Najkorzystniejszą ofertę cenową złożyła belgijska spółka N.V.Besix SA ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o. W tym przypadku cena za wykonanie prac wynosi: 992 mln 270 tys.zł. 19 sierpnia 2019 r. To właśnie tę ofertę jako najkorzystniejszą wybrał Urząd Morski w Gdyni. Od jego decyzji odwołały się trzy podmioty. Za kilka dni Krajowa Izba Odwoławcza rozstrzygnie sprawę. 

Przetarg na wykonanie kanału nie obejmuje całości budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Zakres przedmiotowy tego postępowania to:

  • budowa portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej,
  • budowa kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego,
  • budowa sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.

Kanał żeglugowy ma mieć 1 km długości i 5 metrów głębokości. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. 

Ponadto ma powstać punkt widokowy. Wybudowany zostanie również most obrotowy nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo. Pogłębiony zostanie tor wodny. Tych elementów nie objemuje natomiast wyżej wspomniane postępowanie przetargowe.

Przypomnijmy, że 15 lutego w godzinach rannych wojewoda pomorski Dariusz Drelich (PiS) wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Decyzja miała rygor natychmiastowej wykonalności Około godziny 11.00 tego samego dnia ruszyła wycinka drzew pomiędzy Kątami Rybackimi a Krynicą Morską, tuż za miejscowością Skowronki. Zakończyła się ona 20 lutego 2019 r. o godzinie 9.00. Prace trwały 5 dni i objęly obszar 25 hektarów (pas o długości 1,2 km i szerokości 200 m). 

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa kanału na Mierzei Wiślanej zakończy się w 2022 r.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%