› bieżące
13:34 / 09.01.2014

Poseł Wojciech Penkalski rekordzistą w zbieraniu mandatów

Poseł Wojciech Penkalski rekordzistą w zbieraniu mandatów

fot. archiwum elblag.net

Tylko w ubiegłym roku Prokurator Generalny przygotował 62 wnioski o uchylenie immunitetu związane z łamaniem przepisów drogowych. Europarlamentarzyści, posłowie i senatorowie nagminnie przekraczają dopuszczalną prędkość.

W 2013 roku w sprawie wykroczeń drogowych z immunitetu zrezygnowali 27 razy. Często dopiero w czasie posiedzenia komisji, rozpatrującej wnioski o ich ukaranie.

Absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę wniosków o uchylenie immunitetu z powodu przekraczania dopuszczalnej prędkości (na przykład o 72 km/h) jest poseł Twojego Ruchu Wojciech Penkalski. W związku z notorycznym łamaniem przez niego przepisów Prokuratura Generalna występowała już do Sejmu siedmiokrotnie.

Tylko w 2013 roku komisja rozpatrywała pięć takich wniosków. Poseł za każdym razem składał oświadczenie o rezygnacji z immunitetu. To jednak nic nie zmieniło. Kilka dni temu, po przekroczeniu we wsi Karbowo w warmińsko-mazurskim dopuszczalnej prędkości o 48 km/h poseł Twojego Ruchu kilka kilometrów wręcz uciekał przed policyjnym pościgiem. Zatrzymał się dopiero przed przejazdem kolejowym, żeby przepuścić nadjeżdżający pociąg. Funkcjonariuszom natychmiast pokazał legitymację poselską. Policjanci twierdzą, że groził im wyrzuceniem z pracy. Należy się spodziewać kolejnego wniosku o uchylenie immunitetu posła Penkalskiego.

Poseł wciąż jest członkiem sejmowego Zespołu do spraw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Kolejnym, jeśli chodzi o liczbę wniosków o uchylenie immunitetu za zbyt szybką jazdę jest szef Twojego Ruchu Janusz Palikot.

W ub. roku komisja rozpatrywała trzy wnioski w jego sprawie. On również, podobnie jak wszyscy inni, złożył oświadczenie o rezygnacji z immunitetu. Po dwa wnioski o uchylenie immunitetu za szybkość Prokuratura Generalna skierowała w sprawach posłów Platformy Obywatelskiej Stanisława Żmijana (szef komisji infrastruktury), wiceprezesa PZPN Romana Koseckiego oraz Arkadego Fiedlera. Na rozpatrzenie czekają jeszcze po dwa wnioski w sprawach wykroczeń posła PO Leszka Jastrzębskiego (przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 53 i 33 km/h) oraz posła PiS Arkadiusza Czartoryskiego (przekroczenie o 28 i 27 km/h). Wśród 27 rozpatrywanych w ub. roku wniosków o uchylenie immunitetu za wykroczenia drogowe 10 dotyczyło czterech posłów Twojego Ruchu (Penkalski 5, Palikot 3, po jednym Krzysztof Kłosowski i Maciej Banaszak).

Kolejnych 10 tegorocznych spraw to odstąpienie od ochrony immunitetem posłów PO (poza dwoma dotyczącymi Stanisława Żmijana i dwoma Arkadego Fiedlera także Paweł Suski, Grzegorz Sztolcman, Damian Raczkowski, Roman Kosecki, Tomasz Lenz i Antoni Mężydło - za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Źródło: RMF.FM
 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Powiązane artykuły

Poseł Penkalski złamał prawo i groził policjantom

07.01.2014 komentarzy 21

Poseł Twojego Ruchu Wojciech Penkalski przekroczył w warmińskim Karbowie dozwoloną prędkość o blisko 50 km/h. Potem miał grozić funkcjonariuszom wyrzuceniem z...

Jerzy Wcisła: Immunitet i piractwo drogowe

09.01.2014 komentarzy 1

Poseł Wojciech Penkalski notorycznie łamie prawo. Ów członek Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest prawdopodobnie rekordzistą w...