› poradnik
08:14 / 28.04.2018

Posiadasz przydomową działkę lub ogród? Możesz zbierać tam grzyby!

Posiadasz przydomową działkę lub ogród? Możesz zbierać tam grzyby!

Okazuje się, że można z powodzeniem uprawiać i zbierać grzyby w niejednym ogrodzie. Rzecz jasna to nie to samo, co szukanie grzybów w lesie, co łączy się z obcowaniem ze wspaniałą przyrodą i rozkoszowaniem się leśnym zapachem. Mimo wszystko ta opcja wydaje się atrakcyjna, szczególnie dla miłośników grzybów, którzy nie zawsze mają czas, żeby jechać do niejednokrotnie odległego lasu.

W sklepach, także internetowych, możemy znaleźć grzybnie, które dostępne są w dwóch formach – suchej i płynnej. Każda z nich dedykowana jest do pewnych grup roślin lub samych gatunków, w związku z czym przed kupnem powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie rośliny rosną w naszym ogrodzie.

Jak informuje portal Grzybyhobby.pl  

Grzyby uprawne to saprofy czyli organizmy żyjące na martwej materii. Należy je uprawiac na podłożach odpowiednich do danego gatunku. Niektóre grzyby rosną na tzw kompoście, inne na drewnie, czy słomie bogatej w celulozę. Aby wyrosły grzyby –  grzybnia musi mieć podłoże, z którego może czerpać „pokarm”. Na przykładzie kani, najpierw szczepimy odpowiednio przefermentowany kompost grzybnią, który póżniej wkopujemy w odpowiednie miejsce.

Czas szczepienia jest związany z gatunkiem grzyba. Najczęsciej jednak w ogrodzie wiekszość grzybów można szczepić od wiosny do póżnej jesieni. Przykładowo jak podaje jeden z portali internetowych grzybnię kurki należy aplikować od połowy kwietnia do końca listopada, przy czym w miejscu zakopania grzybni powinny rosnąć drzewa iglaste, najlepiej sosny (może być również świerk, dąb, buk oraz grabem), natomiast jako podłoże należy użyć gotowej ziemi ogrodniczej zmieszanej z odkwaszonym torfem lub ziemi z lasu.

Zakupioną grzybnię umieszczamy w ziemi pod drzewami i innymi roślinami, zgodnie z zaleceniami producenta.  Grzyby są bardziej skłonne rosnąc w środowisku przypominającym to, w kórym bytują najchętniej, a więc przypominającym środowisko leśne. Są grzyby, które występują przede wszystkim w lasach iglastych, inne preferują lasy liściaste. Nie zniechęcajmy się. Czasem dopiero po kilku latach wydadzą pierwsze owocniki.

W jaki sposób fachowo posadzić grzybnię? Na to pytanie znajdziemy bez problemu odpowiedź w Internecie oraz na instrukcjach dołączanych przy zakupie grzybni mikoryzowych. Zakupiona przez nas grzybnia może być dostosowana do zaplikowania przy rosnących na naszej działce różnych gatunkach drzew, takich jak, np. dąb, brzoza, buk, sosna, świerk. Aplikacja grzybni mikoryzowej grzybów leśnych jest bardzo prosta. Powinniśmy wykopać dołek w odległości wynoszącej mniej więcej 10-krotną średnicę pnia, po czym zaaplikować grzybnię na odpowiednią głębokość, zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie powinniśmy przysypać wykopane dołki podłożem, po czym nawodnić.

Reasumując, sadzenie grzybni w przydomowym ogrodzie, aby po pewnym czasie cieszyć się rosnącymi tam grzybami, może przynieść dużą satysfakcję. Wiele osób nawet nie wie o takiej możliwości. 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%