Pośmiertnie Krzyż Wolności i Solidarności dla elblążanki
fot. archiwum Elblag.net / IPN
Krzyż Wolności i Solidarności elblążance Barbarze Kurek pośmiertnie nadał prezydent RP. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbędzie się 30 sierpnia w Sali BHP w Gdańsku, przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek uhonoruje także 40 innych odznaczonych lub ich rodziny.
Wyjątkowe odznaczenie państwowe – Krzyż Wolności i Solidarności, przyznawane jest zasłużonym działaczom opozycji z lat 1956-1989. Odznaczenie to zostało ustanowione przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje. Instytut Pamięci Narodowej opracowuje szczegółowe wnioski, po rozpatrzeniu których Prezydent RP w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nadaje to odznaczenie osobom zasłużonym dla odzyskania przez Polskę niepodległości.
Krzyż Wolności i Solidarności jest symbolem wdzięczności dla tych, którym zawdzięczamy naszą wolność
- wyjaśnia Jan Hlebowicz, asystent prasowy gdańskiego IPN.
Najbliższa uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności odbędzie się 30 sierpnia w Sali BHP w Gdańsku, przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Prezes IPN dr Jarosław Szarek wręczy odznaczenia 41 odznaczonym lub ich rodzinom. Wśród pośmiertnie odznaczonych jest elblążanka Barbara Kurek, która zmarła w 2012 roku .
Biogram (ze strony IPN)
Barbara Kurek w dniu 14 grudnia 1981 r. brała udział w strajku protestacyjnym przeciw wprowadzeniu stanu wojennego w Zakładach Mechanicznych „Zamech” w Elblągu. W dniach od 3 do 5 maja 1982 r. uczestniczyła w manifestacji pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70, ponadto brała udział w wielu demonstracjach na terenie Elbląga. W okresie od lipca 1983 r. do października 1985 r. współpracowała z podziemnymi strukturami „Solidarności” w Elblągu poprzez udostępnianie swojego mieszkania jako skrzynki kontaktowej i miejsca przechowywania prasy bezdebitowej.
W 1983 r. została zatrzymana przez Służbę Bezpieczeństwa w związku z organizacją zbiórki pieniędzy na działalność związkową, wydawniczą i pomoc dla osób represjonowanych. Od kwietnia 1985 r. zajmowała się ponadto kolportażem opozycyjnego „Biuletynu Regionu Elbląskiego”, a od marca 1988 r. do czerwca 1989 r. – „Biuletynu Elbląskiego”. W związku z tą działalnością Pani Barbara Kurek była wielokrotnie zatrzymywana przez SB, a jej mieszkanie było poddane częstym przeszukaniom.
Lista odznaczonych osób, od których IPN otrzymał zgodę na przetwarzanie danych osobowych (otrzymają KWiS 30 sierpnia):
Pan Wacław Bielecki
Pan Jacek Marek Brózda
Pan Marek Paweł Bukowski
Pan Rafał Chmielewski
Pan Zygmunt Józef Cieniuch
Pan Alfred Witold Delekta
Pan Adam Stefan Hlebowicz
Pan Krzysztof Jankowski
Pan Jerzy Keiling
Pan Krzysztof Andrzej Kołopoleski
Pani Alicja Kowalczyk
Pan Jerzy Kowalski
Pan Maciej Kuna
Pan Andrzej Liberadzki
Pan Piotr Nadolny
Pan Krzysztof Olszewski
Pan Zbigniew Marek Pilachowski
Pan Wojciech Waldemar Rajkowski
Pan Piotr Maria Rogalski
Pan Wiesław Michał Słomiński
Pan Andrzej Czesław Treder
Pan Andrzej Wojciech Wołejko vel Wołejszo
Pan Grzegorz Wołoszczak
Pan Dariusz Wódz
Pan Eryk Jakub Zaleski
Pośmiertnie:
Ks. Tadeusz Kazimierz Brandys
Pan Leszek Bolesław Chamier Cieminski
Pan Michał Maria Chrzanowski
Pani Barbara Małgorzata Kurek
Pan Leszek Kazimierz Turski
Pan Piotr Władysław Wasilewski