› polityka
17:04 / 02.03.2017

Powiat elbląski będzie współpracował z obwodem kaliningradzkim

Powiat elbląski będzie współpracował z obwodem kaliningradzkim

fot. Marcin Mongiałło

Umowę o współpracy między powiatem elbląskim a zielenogradskim okręgiem miejskim (obwód kaliningradzki Federacji Rosyjskiej) podpisali, m. in. Maciej Romanowski i Siergiej  Koszewow. Efektem ma być wspólny projekt transgraniczny: zagospodarowanie największego placu Róża Wiatrów w Zielenogradsku  oraz rozbudowa stanicy wodnej w Nadbrzeżu. Umowa zobowiązuje także do wymiany młodzieży oraz współpracy w wielu dziedzinach życia.

Powiat elbląski i zielenogradski okręg miejski do dzisiejszego podpisania umowy o współpracy przygotowywały się dwa lata. Efektem są plany inwestycyjne i dotyczące współpracy.

Wspierać wszechstronny rozwój środowiska lokalnego, infrastruktury, sfery społecznej, kultury, edukacji, sportu i turystyki na swoich terenach poprzez wzajemną wymianę oraz organizację i przeprowadzanie wspólnych działań w obszarze społeczno-gospodarczym

- czytamy w umowie.

Wymiana młodzieży była wcześniej. Nastolatki z domu dziecka z „zielenogradskiego okręgu miejskiego” przyjechały do nas na turniej unihokeja. Po realizacji części związanej z infrastrukturą młodzież polska i rosyjska będzie mogła spotkać się w stanicy w Nadbrzeżu już po rozbudowie. Stanie się to możliwe dzięki umowie o współpracy.  Oba samorządu złożą wniosek o dofinansowanie swoich inwestycji w ramach współpracy transgranicznej.

Zamierzamy zagospodarować plac Róża Wiatrów, gdzie odbywają się najważniejsze imprezy

- wyjaśnia  Siergiej  Koszewow, szefa Administracji zielenogradskiego okręgu miejskiego. 

Zamierzamy złożyć wniosek na rozbudowę stanicy w Nadbrzeżu

- mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski.

Początkowo przymierzano się do wspólnej inwestycji za 3 miliony euro. Wtedy planowano nie tylko tę inwestycję, ale i budowę hali sportowej w Pasłęku. Później okazało się, że będzie możliwe uzyskanie 2,5 miliona euro, czyli na jednego partnera wypadnie 1,25 miliona euro.Teraz nie jest pewne, czy wystarczy pieniędzy na halę. Wkład własny wyniesie 10 procent wartości. Oba samorządy mają zabezpieczone pieniądze w swoich budżetach. Konkurs zostanie ogłoszony w kwietniu lub maju. Potem będzie 90 dni na dopracowanie projektu. Rozstrzygnięcie najprawdopodobniej jesienią. Realizacja inwestycji w 2018 roku.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 17