› bieżące
09:00 / 21.01.2015

Powiat elbląski na 6 miejscu w rankingu Związku Powiatów Polskich

Powiat elbląski na 6 miejscu w rankingu Związku Powiatów Polskich

fot. www.google.pl/maps

Związek Powiatów Polskich co roku przygotowuje zestawienie najlepszych miast, powiatów, gmin i kierujących nimi ludzi. W rankingu, podsumowującym dokonania w roku minionym, elbląski powiat znalazł się na miejscu 6. Na szczęście lista uwzględnionych na liście powiatów jest długa, więc ulokowanie w pierwszej dziesiątce nie jest najgorsze.

Ranking ZPP przygotowywany jest na koniec każdego roku. Miejsce w tym zestawieniu stanowi wypadkową wszystkich działań danego regionu, jego osiągnięć, mniej lub bardziej trafnych decyzji czy rozwiązań. Przy ocenianiu branych jest pod uwagę wiele czynników. W rankingu ZPP za rok 2014 powiat elbląski zajął miejsce 6 na 30 możliwych. Przed nim znalazły się powiaty: gołdapski (5), augustowski (4), lubański (3), przasnyski (2) i drawski (1). Nasz powiat uzyskał tylko/aż 29320 punktów, tracąc do powiatu na pierwszym miejscu prawie 30 tys. punktów.

Za co nasz powiat otrzymał punkty?

Punkty przyznano m. in. za dużą ilość wydatkowanych środków finansowych, pochodzących z funduszy zewnętrznych na realizację zadań danej jednostki samorządu terytorialnego oraz za ilość środków finansowych, wykorzystanych w ciągu roku, pochodzących z funduszy krajowych (zalicza się tu dotacje, krajowe programy gospodarcze, których realizacja wymaga dodatkowych działań ze strony jednostek samorządu terytorialnego.

Zauważono również, że powiat przeznaczył środki finansowe na realizację róznorodnych inwestycji, w tym także tych dotyczących infrastruktury. Oprócz tego przyznano punkty za opracowanie tematycznej (sektorowej) Strategii Rozwoju. Chodzi tu m. in. o strategię, dotyczącą rozwoju turystyki, ochrony środowiska, pomocy społecznej.

Kolejne punkty przyznano za funkcjonujące na terenie powiatu strefy przemysłowe, strefy aktywności gospodarczej o powierzni co najmniej 2 ha i izby gospodarcze lub instytucje otoczenia biznesu albo agencje wspierające rozwój przedsiębiorczości. Doceniono również wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w urzędzie.

Pozytywnie oceniono również przystosowanie strony internetowej urzędu dla osób niepełnosprawnych, w tym udźwiękowienie treści, zawartych na tej stronie i dostosowanie ich dla osób niedowidzących i dostosowanie samego urzędu dla osób niepełnosprawnych. Dostrzeżono również, jak dużą ilość środków nasz powiat przeznacza dla organizacji pozarządowych, by mogły realizować wyznaczone przez siebie cele. Uwadze wizytatorów ZPP nie umknęły działania powiatu na rzecz promocji aktywnego stylu życia przez organizowanie imprez o charakterze sportowym.

Ważnym elementem, który był brany pod uwagę przy ocenianiu poczynań powiatu, było wspieranie inicjatyw, integrujących społeczność lokalną (zaliczyć tu można imprezy, organizowane przez kluby, stowarzyszenia czy rady sołeckie).

Dlaczego w pewnych kwestiach nie przyznano punktów naszemu powiatowi?

Z puli dostępnych punktów nie przyznano żadnego, gdyż nie było w naszym powiecie organizacji, która uzyskałaby tytuł laureata lub wyróżnienie w konkursie "Samorządowy Lider Zarządzania 2014". Konkurs organizowany jest rokrocznie przez Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP. 

Oceniono też, że powiat elbląski nie wspierał rozwoju wspólnot lokalnych i regionów, wobec czego nie uzyskał tytułu laureata w konkursie, prowadzonym przez Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono. Nie otrzymał także tytułu laureata w konkursie "Teraz Polska", w którym nagradzane są przedsięwzięcia innowacyjne.

Powiat elbląski nie został nagrodzony w konkursie Bezpieczny Szpital, nie wdrożył certyfikowanego  systemu zarządzania jakością, potwierdzonego aktualnym certyfikatem ISO 9001. Nie uwzględniono go również w punktacji z racji tego, iż nie wykorzystał (w całości lub w części) środków organizacji pozarządowej lub środków pozapublicznych do realizacji programu profilatycznego z zakresu zdrowia.

Zwrócono uwagę, że w naszym powiecie nie istnieje coś takiego, jak partnerstwo publiczno-prywatno-społeczne w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i integracji lokalnej i nie były prowadzone działania, stawiające sobie za cel powoływanie i wspieranie instytucji takich jak stowarzyszenia, fundacje, kluby czy Centra Integracji Społecznej, spółdzielnie socjalne, mieszkania socjalne i schronienia i in.

W sumie punkty przyznano w 59 na 96 kategorii.

3
3
oceń tekst 6 głosów 50%