› zagrożenia i utrudnienia
09:14 / 20.09.2017

Powiat elbląski. Po powodzi odkażanie studni obowiązkowe

Powiat elbląski. Po powodzi odkażanie studni obowiązkowe

fot. Pixabay

Poniżej publikujemy "Procedurę odkażania studni dla powodzian" opracowaną przez elbląski sanepid. 

Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne, które mogą być groźne dla zdrowie i życia człowieka. Po ustąpieniu powodzi woda w studniach i zbiornikach wodnych nie nadaje się do picia. 
W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego oraz oczyścić je i wydezynfekować.

ODKAŻANIE WODY MOŻNA PRZEPROWADZIĆ NASTĘPUJĄCO:
- najprostszym i dobrym sposobem odkażania wody jest jej gotowanie,
- można również dezynfekować wodę za pomocą dopuszczonych do kontaktu z żywnością preparatów dezynfekcyjnych, postępując zgodnie z załączoną od producenta instrukcją/ulotką.

WODY, DO KTÓREJ BEZPOŚREDNIO DODANO ŚRODEK DEZYNFEKCYJNY NIE WOLNO SPOŻYWAĆ! MOŻE TO NASTĄPIĆ DOPIERO PO CZASIE OKREŚLONYM W ULOTCE INFORMACYJNEJ, GDZIE PRODUCENT OKREŚLI CZAS KONTAKTU ŚRODKA DEZYNFEKCYJNEGO Z WODĄ (np.10-30 min.), A W PRZYPADKU URZĄDZEŃ, INSTALACJI
I STUDNI PO PRZEPŁUKANIU LUB WYCZERPANIU WODY DO ZANIKU ZAPACHU UŻYTEGO ŚRODKA DEZYNFEKCYJNEGO.

OCZYSZCZANIE I ODKAŻANIE STUDNI KOPANEJ:
- wybrać wodę ze studni,
- oczyścić dno ze szlamu i wszelkich nieczystości,
- wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku i wypełnić je warstwą (ok. 10 cm) przemytego żwiru lub gruboziarnistego piasku,
- oczyścić/wyszorować cembrowinę oraz zabetonować/uszczelnić ubytki i szpary,
- ponownie napełnić studnię wodą,
- przed przystąpieniem do dezynfekcji zmierzyć np. za pomocą tyczki lub ciężarka na sznurku itp. głębokość wody w studni,
- na każdy metr głębokości/obliczonej objętości wody, odmierzamy zgodnie z instrukcją producenta odpowiednią ilość preparatu dezynfekcyjnego (np. wapno chlorowane, monochloramina, podchloryn sodu – w przypadku którego odmierzamy dwukrotną dawkę, jak dla wapna chlorowanego),
- wodę w studni zamieszać tyczką lub przez nabieranie wiadrem czerpalnym i wlewanie z powrotem,
- po 24 godzinach lub po czasie kontaktu środka z wodą, określonego w instrukcji przez producenta, wybierać wodę aż do zaniku zapachu charakterystycznego dla użytego środka (np. chloru).

OCZYSZCZANIE I ODKAŻANIE STUDNI WIERCONYCH I ABISYŃSKICH:
W przypadku studni wierconych i abisyńskich odkaża się je poprzez wprowadzenie środka dezynfekcyjnego lub jego roztworu sporządzonego zgodnie z instrukcją producenta, za pomocą specjalnej pompy. Po czasie kontaktu środka z wodą należy dokładnie przepłukać urządzenie poprzez długotrwałe pompowanie.

Po wykonaniu w/w czynności woda ze studni powinna być zbadana przez najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, która wyda orzeczenie, czy woda może być używana do picia i na potrzeby gospodarcze.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%