› bieżące
09:15 / 18.01.2016

Powiat elbląski ponownie laureatem Rankingu Gmin i Powiatów 2015

Powiat elbląski ponownie laureatem Rankingu Gmin i Powiatów 2015

fot. www.google.pl/maps

Trzy powiaty: przasnyski, tomaszowski i kielecki; dwa miasta: Nowy Sącz i Płońsk oraz jedna gmina: Chełmiec - to liderzy tegorocznego Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Powiat Elbląski, po raz kolejny, znalazł się w zaszczytnym gronie laureatów Rankingu, zajmując 10. miejsce wśród powiatów do 60 tys. mieszkańców.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów odbędzie się podczas konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich.

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony przez Związek Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking trwa przez cały rok.

Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu". Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak:

- działania proinwestycyjne i prorozwojowe;

- rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;

- rozwój społeczeństwa informacyjnego;

- rozwój społeczeństwa obywatelskiego;

- umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;

- promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;

- promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu;

- wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;

- promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;

- współpraca krajowa i międzynarodowa;

- działania promocyjne.

Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.

Również mieszkańcy mogą wnieść swój wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach Rankingu ZPP. Dzięki temu to nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale całe wspólnoty samorządowe i lokalne są rzeczywistymi uczestnikami tego Rankingu.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%