Powstaną schroniska z usługami opiekuńczymi
Wprowadzenie schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi jako dodatkowego typu placówki, możliwość przyznania schronienia osobie bezdomnej oczekującej na umieszczenie w domu pomocy społecznej czy rezygnacja z wymogu zawarcia kontraktu socjalnego – to najważniejsze rozwiązania, które przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej zakłada powstanie nowego typu placówki udzielającej tymczasowego schronienia. Chodzi o schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.
Zupełnie nowa jakość
Nowa forma placówki umożliwi świadczenie usług opiekuńczych osobom wymagającym częściowej (nie przez całą dobę) pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych i opieki higienicznej. Schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi będą zapewniały tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmacnianie aktywności społecznej, a w miarę możliwości – także na wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
Tymczasowe schronienie dla czekających na DPS
Projekt nowelizacji zakłada, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie bezdomnej, która posiada decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, będzie można przyznać tymczasowe schronienia w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi na czas oczekiwania na umieszczenie w DPS, jednak nie dłużej niż 4 miesiące.
Usprawnienie pomocy schronisku
Kolejna zmiana polega na usprawnieniu udzielania pomocy osobie bezdomnej w miejscu jej pobytu poprzez rezygnację z obowiązującego dotychczas wymogu zawierania z taką osobą kontraktu socjalnego.
Zmieniony rejestr wojewody
W myśl nowych przepisów „rejestr placówek zapewniających miejsca noclegowe” zastąpi „rejestr miejsc udzielenia tymczasowego schronienia”.
Prowadzenie przez Wojewodę rejestru miejsc udzielenia tymczasowego schronienia w schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, noclegowniach i ogrzewalniach ma na celu zapewnienie maksymalnego dostępu do informacji o miejscach tymczasowego schronienia dla osób bezdomnych i wszystkich potrzebujących wsparcia w tej formie.
Dłuższy termin na dostosowanie standardów ogrzewalni, noclegowni i schronisk
Projektowane przepisy przewidują również wydłużenie terminu dostosowywania do standardów ogrzewalni, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych do 31 grudnia 2020 roku.
Źródło: Ministerstwio Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Powiązane artykuły
Pomoc osobom bezdomnym
04.11.2016
Urząd Miejski w Elblągu, podległe instytucje i służby mundurowe przygotowują się do nadchodzącego sezonu zimowego, by skutecznie pomagać osobom bezdomnym. Jak...