Powtórne wybory do Rady Miasta w Pasłęku. Sąd stwierdził naruszenie prawa
fot. archiwum elblag.net / Marcin Mogiałło
Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził nieważność wyboru radnego Mariusza Ficaka, w okręgu wyborczym nr 4 w Pasłęku, podczas wyborów samorządowych. Nakazał powtórne przeprowadzenie głosowania.
Radni złożyli ślubowania, wybrano marszałka, przewodniczących rad miejskich, ale nadal zapadają orzeczenia sądowe dotyczące protestów wyborczych. Kilka dni temu Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził nieważność wyboru Haliny Tomczak na radną Rady Gminy Elbląg w okręgu wyborczym numer 6 w wyborach samorządowych z 21 października. Nakazał przeprowadzenie ponownych wyborów w okręgu wyborczym numer 6 do Rady Gminy Elbląg.
Teraz sprawa dotyczy Rady Miasta Pasłęka. Sąd Okręgowy w Elblągu wczoraj (4.12) stwierdził nieważność wyboru Mariusza Ficaka, radnego do Rady Miasta Pasłęka w okręgu wyborczym numer 4 oraz wygaśnięcie mandatu.
Nakazał powtórne przeprowadzenie wyborów do Rady Miasta Pasłęka w okręgu wyborczym numer 4, ponawiając postępowanie wyborcze od aktu głosowania
- informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.
Oto uzasadnienie:
Sąd Okręgowy ustalił, że w Zespole Szkół w Pasłęku przy ul. Zwycięstwa 28, zlokalizowano siedzibę obwodowej komisji wyborczej nr 4. Komisja ta wydała wyborcom łącznie 582 karty do głosowania w wyborach do Rady Miasta. Na skutek przeoczenia 253 karty do głosowania nie zostały ostemplowane, co znalazło potwierdzenie w protokole wyników głosowania w obwodzie.
Naruszenie przez Obwodową Komisję Wyborczą d/s Przeprowadzenia Głosowania nr 4 w Pasłęku przywołanych regulacji prawnych mogło mieć wpływ na wynik wyborów, albowiem - w świetle art. 73 Kodeksu wyborczego - karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie są nieważne.
Z protokołu głosowania w wyborach do Rady Miasta w Pasłęku w okręgu nr 4 wynika, że kandydaci na radnego otrzymali 25, 97, 182 i 18 głosów. Uwzględniając stwierdzoną liczbę nieważnych kart do głosowania, nie można wykluczyć, że gdyby nie opisane uchybienie, ostateczny wynik głosowania byłby inny niż ustalony na podstawie 329 ważnych głosów, z pominięciem 253 kart nieważnych, przy różnicy głosów pomiędzy kandydatami wynoszącej 164 głosy;