Poza siecią szpitali znalazły się cztery placówki w województwie, w tym szpital z Elbląga
fot. avitum.com.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia właśnie ogłosił listę placówek, które zostały zakwalifikowane do tzw. sieci szpitali. Każdy oddział NFZ opublikował wykaz szpitali z danego regionu, które znalazły się w sieci. Pisaliśmy już, które elbląskie szpitale do niej weszły. Niestety, w województwie warmińsko-mazurskim poza siecią szpitali znalazły się cztery placówki, w tym szpital z Elbląga.
O jaki szpital chodzi? Szczęścia nie miał Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Chorób Wewnętrznych "EL-VITA" Sp. z o.o.
Szpital ten jest położony przy ul. Związku Jaszczurczego w 22 w Elblągu. Może poszczycic się długą i interesujacą historią. Powstał w drugiej połowie XIX wieku ( 1867 r.) i był później wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Początkowo był to szpital chorób wewnętrznych. Opiekę pielęgniarską nad chorymi prowadziły siostry diakonisy z protestanckiego Szpitala Miłosierdzia w Królewcu. To właśnie od nazwy tych sióstr (gr. diákonos - sługa) został on nazwany Szpitalem Diakonis. W latach 1947-1965 w budynku mieściły się szkoły, najpierw żeglugi śródlądowej a potem pielęgniarska. Od 1965 roku ponownie pełni funkcje szpitala. W 2000 roku powstało Centrum Chorób Wewnętrznych EL-VITA, prowadzone przez spółkę pracowniczą. Placówka miała 17 stanowisk dializacyjnych oraz oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologii, poradnię nefrologiczną i izbę przyjęć. Od 2008 roku Szpital EL-VITA znajduje się w strukturze BBraun Avitum Poland Sp z o.o., przy czym zachowane zostały wszystkie dotychczasowe komórki szpitalne. Po przejęciu Szpitala przez BBraun Avitum Poland Sp z o. nastąpił szczególnie dynamiczny rozwój dializoterapii. Aktualnie leczonych jest w stacji dializ ponad 150 pacjentów z Elbląga i okolic, w tym z Braniewa oraz Pasłęka.
Elbląski szpital, podobnie jak trzy inne placówki z Mrągowa, Iławy i Ełku, nie spełniał kryteriów. Fakt, że znalazł się poza siecią może martwić, ale nie oznacza jego zamknięcia NFZ z otrzymanych pieniędzy około 7 procent przeznaczy na konkursy, w których będą mogły wystartować szpitale znajdujące się poza siecią. Będą podpisywały kontrakty z NFZ na dotychczasowych zasadach.
Dlaczego EL-VITA znalazła się poza siecią. Między innymi dlatego, że nie miała SOR (szpitalnego oddziału ratunkowego - przyp. red.)
Na początku stycznia bieżącego roku odpowiedzialny za ustawę o sieci szpitali podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza na łamach portalu Medexpress.pl wyjaśnił zasady / warunki na jakich do sieci będą przyjmowane poszczególne placówki:
Tworzymy system zabezpieczenia m.in. poprzez zdefiniowanie pojęcia szpitala oraz oczekiwania i kryteria wobec tych, które chcą być w sieci. Przede wszystkim muszą mieć przez przynajmniej dwa ostatnie lata umowę z NFZ na leczenie szpitalne w profilach wyznaczających ich miejsce w sieci. Także w momencie włączania do sieci. Jeśli chodzi o szpital podstawowego zabezpieczenia, to ma być on „ostry”, czyli działający cały czas, całą dobę. Będą trzy poziomy takich „ostrych” placówek, w zależności od skali działania. Wyjątek robimy dla szpitali pediatrycznych, onkologicznych i pulmonologicznych, które nie przyjmują np. pacjentów z wypadków, ale też pełnią ważną rolę. Kolejną kategorię tworzą szpitale ogólnokrajowe: instytuty, szpitale kliniczne, szpitale utworzone przez ministra zdrowia, MON i MSWiA, kształcące kadrę medyczną, które też nie muszą mieć SOR, bo pełnią inną rolę.
El-VITA w Elblągu stanowi wyjątek w ramach struktury podmiotu, który zarządza wieloma placówkami w Polsce - B Braun Avitum Poland Sp. z o.o..
Jak wskazuje Marek Wyroślak dyrektor regionalny firmy na Wschód:
Oprócz stacji dializ ma na miejscu oddział wewnętrzny, w związku z czym pacjenci mają zapewnioną najlepszą opiekę nefrologiczną
Informacje na temat szpitala EL-VITA na podst. oficjalnej strony internetowej B Braun Avitum Poland Sp. z o.o.