› zagrożenia i utrudnienia
00:10 / 28.11.2019

Pożar Dworku Sople

Pożar Dworku Sople

fot. KPP SP w Ostródzie / Dworek sople

23 listopada 2019 r.  po godzinie 21.00 wybuchł pożar w zabytkowym Dworku Sople, położonym w gminie Małdyty w powiecie ostródzkim. W jego wyniku budynek uległ poważnemu zniszczeniu. Na miejsce przybyło wiele zastępów straży pożarnej. Strażacy wzięli udział w akcji gaśniczej, która trwała do wczesnych godzin porannych 24 listopada.  

W gaszeniu pożaru brały udział: 2 zastępy z OSP Miłomłyn, 2 zastępy z PSP Morąg, 1 zastęp z PSP Ostróda, 2 zastępy z OSP Małdyty, 1 zastęp z OSP Wielki Dwór, 1 zastęp z OSP Jarnołtowo.

25 listopada na stronie internetowej Dworku Sople pojawiła się informacja następującej treści:

Drodzy,

 

W nocy z 23/24 listopada pękło nam serce... Z wielkim bólem i smutkiem komunikujemy Wam, że nasz kochany Dworek Sople, w który od tylu lat wkładaliśmy naszą ciężką pracę i serce uległ tragicznemu zdarzeniu losowemu – pożarowi...

 

Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy w tak ciężkich dla nas chwilach wspomagają nas czynem przy ratowaniu dobytku i uprzątaniu tego, co pozostało, jak również wspierają nas choć dobrym słowem otuchy.

 

Będziemy walczyć i mamy nadzieję, że jeszcze spotkamy się w Dworku Sople...

Zabytkowy Dworek Sople pochodzi z początku XX wieku. Jego historia związana jest ziemiańską rodziną Kahle. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem. Od wielu lat pełni funkcję hotelarską – znajdują się w nim 23 przytulne i komfortowo wyposażone pokoje. Na dole znajduje się m.in. recepcja i jadalnia. Dużą atrakcją jest piękny kominek.

Na stronie obiektu możemy przeczytać:

Do XIX wieku folwark Sople (Zöpel) należał do dóbr małdyckich rodziny von Reiche. W roku 1900 został sprzedany ziemiańskiej rodzinie Kahle. Alfred Kahle (1876-1915) wybudował na tym terenie dwór, który spłonął zimą 1923/24 roku. Na fundamentach spalonego dworku wybudował on nowy budynek (dzisiejszy dworek) według projektu słynnego architekta Prof. dr Kurt Frick (1884-1963). Park otaczający dwór (powstał w 1869 roku, jego twórcą był słynny Johann Larass, 1820-1893) zachował swoją formę i dużą część starego drzewostanu do dnia dzisiejszego. 

Mamy nadzieję, że właścicielom uda się odbudować dworek i przywrócić jego dotychczasowe funkcje (obiektu hotelarsko-gastronomicznego). Wkrótce opublikujemy więcej informacji. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Dworek Sople. Prośba o pomoc w odbudowie po pożarze

19.12.2019

23 listopada 2019 r.  po godzinie 21.00 wybuchł pożar w zabytkowym Dworku Sople, położonym w gminie Małdyty w powiecie ostródzkim. W jego wyniku budynek...