› bieżące
16:10 / 29.04.2014

Pożegnanie pilotów. Prezydent Bronisław Komorowski w Malborku

Pożegnanie pilotów. Prezydent Bronisław Komorowski w Malborku

fot. nadesłane

Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem wzmocnimy zdolność NATO do szybkiego reagowania na pojawiające się wyzwania i zagrożenia – podkreślił Prezydent RP w czasie uroczystości pożegnania żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowej nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej.

- Jestem przekonany, że dziś rozpoczynamy nie tylko symboliczne gesty, ale również twarda pracę odpowiedzialną pracę, nad tym, aby NATO mogło zawsze znajdować odpowiednia, adekwatną odpowiedź na pojawiające się zagrożenia wokół naszych granic – mówił Bronisław Komorowski w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim.

- Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem wzmocnimy zdolność Sojuszu Północnoatlantyckiego do szybkiego reagowania na pojawiające się wyzwania i zagrożenia; że wspólnym wysiłkiem budujemy na trwałe zasadę ciągłego monitorowania i modernizowania planów ewentualnościowych istotnych z punktu widzenia całej flanki wschodniej NATO – zaznaczył. Prezydent podkreślił, że dziś trzeba powiedzieć z całą odwagą i determinacją: różnie bywa w relacjach z sąsiadami, ale jeśli chodzi o sąsiadów w ramach tego samego sojuszu – sojuszu militarno-politycznego to w takich momentach muszą być odkładana na bok wszystkie rysujące się problemy, bo przede wszystkim liczy się solidarność i bezpieczeństwo.

- Jestem przekonany, że dzisiejsze zdeterminowane działanie nas wszystkich jest dobrą droga do potwierdzenia tej prostej zasady, że przede wszystkim bezpieczeństwo i solidarność, a tędy wiedzie droga do rozwiązania także innych problemów - ocenił Bronisław Komorowski. Prezydent dziękował żołnierzom za gotowość do obrony wspólnego nieba. Wskazywał też, że misja nad państwami bałtyckimi, to dobra zapowiedź wspólnej pracy nad dalszym doskonaleniem możliwości i zasad funkcjonowania NATO oraz zapowiedź powrotu do sprawdzonej zasady, że Sojusz przygotowuje się do obrony terytoriów krajów członkowskich. - Wokół tego będzie koncentrowała się dyskusja, ale chciałbym, by wokół tego koncentrowały się też twarde decyzje podejmowane przez nas na jesiennym szczycie NATO w Walii - dodał.

Swoje zadanie Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 5 będzie realizował od 1 maja do 31 sierpnia na litewskim lotnisku w Szawle. Na Litwę polecą cztery MiGi-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Patrolowanie przez polskie samoloty przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy odbywać się będzie w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Polacy wezmą udział w tej operacji po raz piąty. Wcześniej uczestniczyli w niej w roku 2006, 2008, 2010 i 2012. Polski Kontyngent Wojskowy będzie liczył do 100 żołnierzy i pracowników wojska. W uroczystości pożegnania żołnierzy wybierających się na misję NATO Baltic Air Policing oprócz prezydenta jako zwierzchnika Sił Zbrojnych, wzięli udział także ministrowie obrony narodowej Polski i Francji Tomasz Siemoniak oraz Jean-Yves Le Drian.

Prezydent dziękował za zaangażowanie sił zbrojnych wszystkich państw NATO, które biorą udział w patrolowaniu nieba nad państwami bałtyckimi i za udział w uroczystości dyplomatom państw Sojuszu, które razem z Polakami biorą udział w misji - Francji, Wielkiej Brytanii i Danii. Szczególnie dziękował ministrowi obrony Francji za "gotowość do wspólnego zamanifestowania solidarności w obliczu pojawiających się wyzwań i zagrożeń". Bronisław Komorowski powiedział, że ma nadzieję, iż jest to kolejny krok na drodze zacieśnienia współpracy militarnej polsko-francuskiej.

Do Królewa Malborskiego przyleciały w poniedziałek cztery francuskie samoloty bojowe Rafale.

- Te samoloty świadczą o naszej woli bycia przy was. Wpisują się w długą historię solidarności między Francją a Polską, świadczą o solidarności Francji wobec sojuszników, Polski i krajów bałtyckich - podkreślił szef francuskiego MON. Następnym punktem wizyty prezydenta będzie Malbork i udział w spotkaniu poświęconym ochronie przeciwpowodziowej Żuław.

W kolejnej miejscowości – Sztumie – Komorowski spotka się na zamku z lokalną społecznością, a także będzie uczestniczył wraz z dziećmi, młodzieżą i przedstawicielami lokalnych władz w przygotowaniu kokard narodowych przed „Majówką z Polską”.

Wizytę w pomorskiem prezydent zakończy w Pelplinie. Tam weźmie udział w uroczystości wpisania zespołu pocystersko-katedralnego w Pelplinie na listę pomników historii oraz odsłonięciu pamiątkowej tablicy.

źródło: Kancelaria Prezydenta RP

2
4
oceń tekst 6 głosów 33%