› poradnik
13:30 / 16.05.2017

Poznaj niezwykłe właściwości jarmużu

Poznaj niezwykłe właściwości jarmużu

Jarmuż jest szeroko znany i stosowany w kuchniach na całym świecie. Niezwykle łatwy w hodowli, bez trudu wyrośnie w każdym przydomowym ogródku. Chociaż na to nie wygląda – należy do rodziny roślin kapustowatych.

Jarmuż jest rośliną uniwersalną. Nie tylko ze względu na zastosowanie w kuchni. Przez całe lato można cieszyć oko jego pięknymi, postrzępionymi liśćmi. Przez wielu jest traktowany jako roślina ozdobna. Jarmuż jest mrozoodporny, więc nie trzeba się spieszyć ze zbiorami. Co więcej, zbieranie jarmużu najlepiej rozpocząć po pierwszych przymrozkach, ma wtedy smak pozbawiony charakterystycznej goryczki.

Jarmuż jest pogotowiem ratunkowym w przypadku osteoporozy. Chociaż na to nie wygląda, zawiera więcej wapnia niż mleko i przetwory mleczne. Choćby z tego powodu powinny po niego regularnie sięgać kobiety w okresie menopauzalnym.

Jarmuż zawiera cenne przeciwutleniacze, między innymi beta-karoten i luteinę. Nie jest tajemnicą, że przeciwutleniacze zapobiegają rozwojowi nowotworów, zwalczają wirusy i bakterie, oraz spowalniają procesy starzenia organizmu. Luteina hamuje zanik ciałka żółtego w oku odpowiedzialnego za wzrok. Łatwo zauważyć, że jarmuż jest dobrodziejstwem nie tylko dla zdrowia, ale i urody. Niewątpliwie włączenie go do diety będzie jak naturalny zastrzyk wiosennej energii.

W jarmużu znajdziemy duże ilości witaminy K, odpowiedzialnej za prawidłowe krzepnięcie krwi. Jest ona nieocenioną pomocą dla osób ze skłonnością do krwotoków i cierpiących na trudno gojące się rany. Witaminę K zaleca się także kobietom cierpiącym na zbyt obfite miesiączki. Najnowsze badania wykazują antynowotworowe działanie witaminy K. Witaminę K można znaleźć także w suplementach diety dostępnych w sklepie ekamedica24.pl.

W jarmużu znajdziemy także witaminy A, C, E i PP oraz witaminy z grupy B. Jest nieocenionym źródłem nie tylko wapnia, ale również magnezu, potasu, sodu, miedzi, chloru, fosforu i manganu. Znajdziemy w nim też błonnik, kwas foliowy, kwasy omega 3, węglowodany i białko. Przy tym jarmuż jest warzywem bardzo niskokalorycznym.

Jarmuż można jeść praktycznie w każdej postaci. Nadaje się do spożywania na surowo, na przykład jako dodatek do sałatek. Można go gotować, piec, smażyć i dusić. Popularną przekąską są chipsy z jarmużu.

Więcej na temat prozdrowotnych właściwości jarmużu można przeczytać na portalu naturapluszdrowie.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%