15:04 / 11.06.2014

Poznaliśmy najlepszych biegaczy z mapą

Zakończyła się rywalizacja w V edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację, którego organizatorami byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Elblągu oraz EKO Gryf przy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Tym samym, w poszczególnych kategoriach wiekowych, poznaliśmy najlepszych biegaczy z mapą w ręku. To było już ostatnie w tym sezonie spotkanie miłośników biegów na orientację. Okazją do podsumowania tegorocznego grand prix były XVI Otwarte Mistrzostwa Elbląga w Biegu na Orientację.

- Zawody rozegrane zostały przy wymarzonej prawie letniej, ciepłej pogodzie, co przełożyło się także na frekwencję - mówi Bolesław Czechowski z EKO Gryf Elbląg. - Tym razem na starcie stanęła rekordowa liczba aż 92 zawodników.

Nim jednak biegacze wyruszyli na trasę, odbyło się uroczyste zakończenie i podsumowanie V edycji Grand Prix Elbląga w Biegach na Orientację. Statuetki dla trzech najlepszych biegaczy, w poszczególnych kategoriach wiekowych, wręczył Marek Wnuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W kategorii szkół podstawowych dziewcząt, najlepiej w przekroju całego sezonu, zaprezentowała się Julia Typańska, która zgromadziła na swoim koncie 246 punktów. Druga lokata przypadła Julii Górnej (198 pkt), a trzecia Alicji Piaseckiej (96 pkt). Nieco bardziej wyrównana była rywalizacja wśród chłopców, gdzie triumfował Piotr Banach, zdobywca 300 punktów. Zaraz za nim, ze stratą 25 punktów uplasował się Łukasz Wiechowski, a trzecie miejsce zajął Przemysław Bagiński (187 pkt).

W kategorii szkół gimnazjalnych, ton rywalizacji nadawały trzy zawodniczki: Aleksandra Boening, Karolina Bartyska i Monika Puzio. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich punktów, najlepsza okazała się Aleksandra Boening, która swoje dwie najgroźniejsze konkurentki wyprzedziła o zaledwie osiem punktów. Zacięta walka toczyła się do końca o drugie miejsce na podium. Ostatecznie stanęły na nim dwie biegaczki Karolina Bartyska i Monika Puzio. Obie zdobyły w tym sezonie po 186 pkt. Równie dużo emocji dostarczyły nam biegi chłopców, gdzie łącznie zostało sklasyfikowanych 22 biegaczy. Z tego grona najlepszym wynikiem (291 pkt) może pochwalić się Mateusz Szot. Druga lokata przypadła dla Marcina Jakubiec (280 pkt), a trzecia dla Jakuba Typańskiego (264 pkt).

Jedną z bardziej popularnych wśród biegaczy była kategoria szkół ponadgimnazjalnych. Wśród dziewcząt sklasyfikowano łącznie 17 biegaczek, a wśród chłopców aż 31 zawodników, co jest rekordem we wszystkich prowadzonych kategoriach. Wśród dziewcząt zdecydowaną liderką okazała się Patrycja Linda, która niemal zdeklasowała swoje rywali. W całej edycji zgromadziła 285 pkt i kolejną w klasyfikacji Dominikę Marcińczyk wyprzedziła aż o 141 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła Joanna Piętka (140 pkt). Bardzo ciekawie wyglądała także rywalizacja chłopców, gdzie o najlepsze miejsca walczyło 31 zawodników. Z tego grona sumę 300 punktów zanotował Damian Ambroch, co w swojej kategorii wiekowej dało mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Drugi na podium Rafał Mirys stracił do zwycięzcy 24 punkty, a na trzecim miejscu rywalizację ukończył Maciej Szczotka (267 pkt).

Anna Rybka-Nadolska - to triumfatorka rywalizacji open kobiet. Zwyciężczyni tej klasyfikacji prze cały sezon zdobyła aż 290 punktów. Ostatecznie, okazała się lepsza od drugiej w tej kategorii Janiny Banach o 15 punktów oraz od trzeciej Moniki Typańskiej o 96 pkt. Za to, aż 27 zawodników walczyło o wygraną w klasyfikacji open mężczyzn. Z mapą i trasą najlepiej radził sobie Piotr Światkowski, kończąc tegoroczną rywalizację z kompletem 300 punktów. Drugi w klasyfikacji Łukasz Kiciński zgromadził 273 pkt, trzeci był natomiast Mateusz Gagjew z dorobkiem 261 pkt.

Ostatnią kategorią w jakiej rywalizowali miłośnicy biegów na orientację, była kategoria rodzinna. Na wspólne bieganie i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w tym sezonie zdecydowało się 14 rodzin. Także i tu walka o czołowe lokaty była bardzo wyrównana. Wygrała rodzina Banachów (281 pkt), przed rodziną Typańskich (271 pkt), a na trzecim stopniu podium zameldowała się rodzina Wąsickich (237 pkt).

Więcej informacji o zawodach, wyniki, punktacje generalną oraz galerie zdjęć, można znaleźć na stronie internetowej www.mosir.elblag.eu, w zakładce imprezy sportowe.