› bieżące
12:59 / 26.10.2013

Późne zielone - działania policjantów w rejonach skrzyżowań

Późne zielone - działania policjantów w rejonach skrzyżowań

„Późne zielone” - pod taką nazwą warmińsko-mazurscy policjanci przeprowadzili działania na drogach regionu. Funkcjonariusze w rejonach wybranych skrzyżowań sprawdzali, czy kierowcy przestrzegają obowiązujących przepisów. Na terenie Olsztyna działania policjantów wspomagał Ambulans Monitoringu Wizyjnego, który dzięki naszpikowaniu nowoczesnym sprzętem komputerowym, radiowym i kamerami, umożliwił dokładne monitorowanie ruchu i rejestrowanie osób popełniających wykroczenia w rejonie skrzyżowań.

Z analizy wykroczeń popełnionych w ruchu drogowym, wynika że skrzyżowania to miejsca, w których bardzo często dochodzi do łamania obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

W okresie od 1 stycznia do 30 września br. na terenie województwa odnotowano 949 przypadków niezastosowania się do sygnałów świetlnych, 828 przypadków niezastosowania się do znaku „stop”, 419 naruszeń zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach, 295 przypadków wyprzedzania na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, 126 przypadków nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, oraz 119 przypadków nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu oznaczonym znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu .

Z porównania pierwszych trzech kwartałów 2012 i 2013 wynika, że liczba wypadków, osób rannych oraz kolizji w rejonach skrzyżowań spada, niepokoi natomiast fakt, że znacząco wrosła liczba osób zabitych.

Dlatego też policjanci na wybranych skrzyżowaniach naszego regionu przeprowadzili działania pod nazwą „Późne zielone”. Funkcjonariusze sprawdzali, czy w tych miejscach kierowcy, piesi przestrzegają obowiązujących przepisów. Wszystko po to, aby było bezpiecznie zarówno dla kierujących, jak i pieszych. Była to również okazja, aby przypomnieć o przestrzeganiu zasad kultury oraz wzajemnego szacunku.

Na terenie Olsztyna działania policjantów wspomagał Ambulans Monitoringu Wizyjnego, który dzięki naszpikowaniu nowoczesnym sprzętem komputerowym, radiowym i kamerami, umożliwił dokładne monitorowanie ruchu i rejestrowanie osób popełniających wykroczenia w rejonie skrzyżowań. Tylko w stolicy regionu na dwóch skrzyżowaniach policjanci odnotowali kilkanaście wykroczeń. Głównym grzechem kierowców samochodów osobowych, jak i ciężarowych było niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Każdy z nich miał możliwość obejrzenia utrwalonego przez kamery nagrania z popełnionym przez siebie wykroczeniem. Taki materiał dowodowy nie pozostawiał wątpliwości, co do winy kierowcy. W sumie policjanci nałożyli 13 mandatów karnych, skierowali do sądu 2 wnioski o ukaranie, a kilku z nich pouczyli.

Jak podsumowują policjanci, działania „Późne zielone” spotkały się ze zrozumieniem ze strony kierowców. Zmotoryzowani użytkownicy dróg sami przyznali, że takie działania są potrzebne i powinny być systematycznie realizowane na wszystkich większych skrzyżowaniach.

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%