› bieżące
15:45 / 21.11.2016

Pożyczasz pieniądze swoim dorosłym dzieciom? Zobacz co mówią o tym przepisy.

Pożyczasz pieniądze swoim dorosłym dzieciom? Zobacz co mówią o tym przepisy.

Twoje dzieci wykańczają mieszkanie lub kupują nowy samochód, a Ty chcesz udzielić im wsparcia finansowego w postaci pożyczki? Oczywiście jest to możliwe, jednak nie obędzie się bez kilku formalności. Pożyczka – nawet jeśli dotyczy najbliższych nam osób – może stanowić przedmiot opodatkowania, dlatego warto znać swoje prawa i obowiązki w tym zakresie. Sprawdź, czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych i w jakich sytuacjach należy go zapłacić.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2000 Nr 86 poz. 959), podatkowi podlegają między innymi umowy pożyczki pieniędzy. Innymi słowy, jeśli chcesz udzielić komuś takiego wsparcia finansowego, musisz najpierw przestudiować polskie prawo – w pewnych sytuacjach pożyczanie pieniędzy nie jest wolne od zobowiązań. Oczywiście każdy z nas przynajmniej raz w życiu udzielał bliskiej osobie wsparcia lub je otrzymywał, nie ma w tym nic dziwnego. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w określonych przez polskie prawo warunkach, pożyczka prywatna wymaga uiszczenia podatku oraz złożenia deklaracji do Urzędu Skarbowego.

Kto podlega zwolnieniu z podatku?

Zgodnie z treścią przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, konieczność odprowadzenia podatku od pożyczki udzielanej między bliskimi osobami obowiązuje obligatoryjnie w przypadku sum przekraczających 9637 złotych. Jeśli więc pożyczasz mniejszą kwotę – nie musisz obawiać się konieczności odprowadzania podatku. Oczywiście zwolnieniu podlega tylko tzw. I grupa podatkowa, do której zaliczamy najbliższą rodzinę. Warto przytoczyć treść ustawy o podatku od spadków i darowizn – za najbliższą rodzinę uznaje się – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Pożyczasz dzieciom 6 tysięcy złotych? W takim wypadku nie musisz martwić się podatkiem. Pamiętać też należy, że chociaż dzieci nie są wymienione bezpośrednio w treści ustawy dokładnie za pomocą tej nazwy, określane są jako zstępni. Wiele osób nadal ma kłopot z rozróżnianiem stopni pokrewieństwa, dlatego przed interpretowaniem przepisów, trzeba dokładnie przeanalizować ich treść.

Pożyczka bez limitu – dla kogo?

Jest też dobra wiadomość. Polskie prawo umożliwia skorzystanie z pożyczki, która w ogóle nie podlega opodatkowaniu, niezależnie od jej wysokości. Reguluje to ulga wprowadzona na podstawie art. 1 pkt 4 ustawy z 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629). Chodzi tutaj o pożyczki udzielane przez małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Jest to tzw. zerowa grupa podatkowa. Żeby jednak skorzystać ze zwolnienia, trzeba dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim w ciągu 14 dni od daty czynności należy złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3. Konieczne jest również wykazanie, że pożyczka została udzielona – wystarczy np. wydruk z konta.

O tym pamiętaj

Zanim jednak zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy od bliskich, przemyśl to kilka razy. Często bowiem okazuje się, że pożyczkodawca z uwagi na bliskie relacje może oczekiwać w zamian przysług, rościć sobie prawo do decydowania, na co przeznaczymy pożyczoną gotówkę lub wymagać tłumaczenia się z wydatków i bieżącej sytuacji finansowej. Aby uniknąć tego, być może warto skorzystać z innej form uzyskania pieniędzy. Więcej o alternatywach dla pożyczek prywatnych znajdziesz na https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczka-prywatna/.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%