Praca jako opieka osób starszych – czy wiek ogranicza?
Przyjęło się przekonanie, iż praca jako opieka osób starszych to zajęcie dla ludzi młodych, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę zagranicą. Czy jednak rzeczywiście wiek w tym przypadku w jakikolwiek sposób ogranicza? A może jest wręcz przeciwnie i osoby w nieco starszym wieku lepiej sprawdzają się w opiece nad seniorami? Rozważmy wpływ wieku na zdolność do sprawowania pieczy nad osobami w wieku senioralnym.
Ograniczenia fizyczne
Zwolennicy teorii, iż opieka osób starszych to zajęcie tylko dla młodych, jako główny argument wysuwają ograniczenia fizyczne osób po 50. czy 60. roku życia. Z pewnością opieka nad seniorem wymaga pewnej siły, aby być w stanie stanowić podparcie dla podopiecznego, posprzątać jego mieszkanie czy też przynieść zakupy. W przypadku osób sparaliżowanych czy też z innych powodów niezdolnych do samodzielnego poruszania się, konieczne może być nawet przeniesienie osoby starszej np. z fotela na łóżko. Oczywiście duże grono osób w wieku 50, 60 lat lub starszych jest osłabione fizycznie i niezdolne do pracy w opiece osób starszych. Nie brakuje jednak ludzi, którzy bardzo długo zachowują doskonała formę fizyczną. Ponadto, opieka senioralna przybiera różne formy, głównie jest zależna od stanu zdrowia podopiecznego. Opisana konieczność przenoszenia seniora występuje bardzo rzadko. Rzecz w tym, że nawet jeśli opiekun ma pewne ograniczenia fizyczne, może po prostu poszukać pracy przy nieco mniej wymagającym podopiecznym.
Zobowiązania rodzinne
Młodzi ludzie zwykle chętniej podejmują pracę poza granicami kraju, gdyż nie mają jeszcze rodziny, a tym samym również zobowiązań. Im człowiek jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo, iż posiada dzieci oraz małżonka, który niekoniecznie musi być chętny do wyjazdu. Powstrzymywać może go również praca zawodowa w Polsce lub konieczność sprawowania opieki nad innymi członkami rodziny. W takim przypadku warto rozważyć wyjazd do pracy tymczasowej. Dosyć często można trafić na oferty pracy kilkumiesięcznej w formie opieki osób starszych. Warto również zauważyć, iż wyjazd - nawet na krótki czas - może znacząco urozmaicić życie człowieka. Jest to zatem dobry pomysł dla osób, które właśnie przeszły na emeryturę lub z ich domu wyprowadziły się dzieci. Powyższe wydarzenia często wywołują poczucie pustki i bezsensu, zatem zmiana dotychczasowego sposobu życia jest wtedy bardzo wskazana.
Nieocenione doświadczenie
Nie zaprzeczamy, iż młodzi kandydaci, ubiegający się o pracę jako opieka osób starszych w Niemczech lub innym kraju zachodnim, mają pod niektórymi względami przewagę nad ludźmi nieco starszymi, którzy pragną podjąć się tego samego zajęcia. Poza kwestiami poruszonymi powyżej, należy też wskazać na znajomość języka obcego, która jest powszechniejsza w młodszych pokoleniach. Z drugiej jednak strony młodym bardzo często brakuje doświadczenia, które akurat w tego typu pracy jest wyjątkowo ważne. Kandydaci w wieku lat 50 lub 60 to często osoby z doświadczeniem pielęgniarskim lub wyniesionym z pracy w pomocy społecznej oraz innych ośrodkach. Poza tym, nawet jeśli kandydat nie ma doświadczenia zawodowego w opiece nad starszymi, w tym wieku już niemal każdy ma na koncie opiekę nad kimś z rodziny, która również stanowi nieocenione doświadczenie.