› bieżące
14:36 / 15.11.2021

Praca w Elblągu - gdzie szukać ofert pracy?

Praca w Elblągu - gdzie szukać ofert pracy?

Elbląg to miasto, położone w województwie warmińsko-mazurskim. Liczba mieszkańców wynosi 119 tysięcy. Miasto jest rozwiniętym ośrodkiem gospodarczym i edukacyjnym, a położenie i unikatowe warunki krajobrazowe sprawia, że jest doskonałą bazą turystyczną. Atutem miasta jest dobra sieć komunikacyjna, przez miasto przebiega europejska magistrala, łącząca Berlin i Kaliningrad. Władze starają się przyciągnąć inwestorów, poprzez utworzenie podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Elbląskiego Parku Technologicznego.

Elbląg w liczbach

Stopa bezrobocia w Elblągu pod koniec września 2021 roku wynosiła 6,9%, dla całego dla powiatu elbląskiego – 13,8%, a dla województwa warmińsko-mazurskiego – 8,9%. Wskaźnik jest większy niż średnia dla Polski, która wynosi obecnie 5,8%. Obiecujące jest to, że od czerwca bezrobocie w Elblągu maleje. Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 2629 osób, z czego 1577 osoby to kobiety. Największą grupę stanowią osoby długotrwale bezrobotne, których jest obecnie ponad 1500. Dużym problemem dla Elbląga było rok 2020 i sytuacja związana z epidemią koronawirusa. W tym okresie wzrosło bezrobocie, posypały się wypowiedzenia, a liczba nowych ofert była mocno ograniczona. Od marca tego roku sytuacja uległa poprawie, systematycznie rośnie liczba ofert pracy, powstają nowe zakłady. Obecnie zagrożenie może stanowić czwarta fala epidemii i mogące nastąpić ograniczenia.

Przeciętne wynagrodzenie w Elblągu wynosi nieco ponad 5000 zł, jest wyższe od średniej dla województwa, która wynosi 4 847,12 zł. Na największe pensje mogą liczyć inżynierowie i pracownicy produkcji, najniższe zarobki otrzymują pracownicy fizyczni i administracja biurowa

Kto może liczyć na zatrudnienie w Elblągu?

Duże zakłady pracy znajdują się przede wszystkim w samym Elblągu. W mieście działa 13 609 podmiotów gospodarki narodowe. Mieszkańcy powiat utrzymują się najczęściej z rolnictwa, m.in. ekologicznego oraz prowadzonego w małych, rodzinnych gospodarstwa. Elbląska gospodarka opiera się głównie na handlu, turystyce, usługach i mikroprzedsiębiorczości. Oferty pracy pojawiają się systematycznie. Od kilku miesięcy najczęściej poszukiwani są: pracownicy budowlani, m.in. betoniarze, brukarze, stolarze, pracownicy gastronomii, magazynierzy i kierowcy. Podobnie jak w całym kraju, również w Elblągu na zatrudnienie mogą liczyć pracownicy usług medycznych i opiekuńczych, m.in. lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, pracownicy socjalni, a także pracownicy branży motoryzacyjnej, elektronicznej, transportowej, nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych. Jest wiele nowych ofert pracy dla kucharzy, szefów kuchni, pracowników przetwórców mięsa i ryb, fryzjerów, kosmetyczek, księgowych oraz specjalistów IT. Najmniej ofert dotyczy ekonomistów, pracowników biurowych, pracowników biur podróży i obsługi turystycznej. Etatów brakuje też dla specjalistów technologii żywności oraz nauczycieli nauczania początkowego.

Gdzie szukać pracy w Elblągu?

Osoby szukające pracy w Elblągu mają wiele możliwości. Pierwszym krokiem powinna być wizyta w urzędzie pracy, do którego pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na różnych specjalistów. Obecnie, w dobie cyfryzacji, warto szukać pracy przez internet. Jest wiele serwisów i portali, w których umieszczone są ogłoszenia. Wiele ciekawych ofert można znaleźć m.in. na portalu Gowork https://www.gowork.pl/praca/elblag. Aby zwiększyć szanse na znalezienie pracy warto brać udział w targach pracy, sprawdzać ogłoszenia w lokalnej prasie, a także wchodzić na stronę internetową wybranych firm i sprawdzać zakładkę kariera. 

Pracę w Elblągu można znaleźć, warto tylko systematycznie sprawdzać anonse i brać udział w rekrutacji. Osoby, które mają zawód, na który nie ma popytu, powinny pomyśleć o przekwalifikowaniu. Dzięki temu łatwiej będzie odnaleźć się na rynku pracy i przetrwać ewentualne kryzysy gospodarcze. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%