› zapowiedzi
08:51 / 25.02.2013

Prace 11 elbląskich artystów w czeskiej galerii Felixa Jeneweina w Kutnej Horze

Prace 11 elbląskich artystów w czeskiej galerii Felixa Jeneweina w Kutnej Horze

fot. Praca Beaty Białeckiej

Od 7 marca do 14 kwietnia prace 11 elbląskich artystów będą prezentowane w czeskiej galerii Felixa Jeneweina w Kutnej Horze. To pierwsza grupowa wystawa elbląskich twórców za południową granicą.

O wystawie mówi jej kurator, Jarosław Denisiuk:

"O sile i dynamice środowisk artystycznych w perspektywie instytucjonalnej decyduje ilość wystąpień indywidualnych oraz zbiorowych ich przedstawicieli. Galeria EL tworzy taką możliwość w ramach cyklu Elbląg Plastyczny, udostępniając Galerię Laboratorium mieszcząca się w dawnej zakrystii. Kuratorki cyklu, zapraszając przede wszystkim młodych twórców pracujących w Elblągu, starają się ujawnić i pokazać te z najnowszych prac, które wprost z warsztatu twórczego, przeniesione do niewielkiej sali wystawowej są w stanie nawiązać z nią dialog.

Zupełnie inne cele stawiamy sobie przed pokazami zbiorowymi. Najważniejszą emanacją jest od wielu lat, organizowany przez Galerię EL – w tym roku już po raz 27, Salon Elbląski. Warto w tym miejscu nadmienić, że tytułowa nazwa pokazu nie jest rozumiana tylko i wyłącznie poprzez pryzmat faktycznej, rzekłbym „geograficznej” przynależności artystów do miejsca ich aktywności, a raczej do związku emocji z naszym miastem. W grupie ponad 50 twórców są artyści, którzy na przekór zmianie miejsca zamieszkania, związek z Galerią EL utrzymują i poprzez Salon komunikują się z publicznością w naszym mieście. Uzupełniają obraz aktywności naszego środowiska wystawy zbiorowe i taką okazją do sprawdzenia aktualnej kondycji daje pokaz „Nic Nowego? / Nic nového?” w Miejskiej Galerii Felixa Jeneweina w czeskiej Kutnej Horze.

Instytucja nosi imię sławnego czeskiego malarza Feliksa Jeneweina (1857-1905) i mieści się w tak zwanym włoskim dworze; miejscu nierozerwalnie związanym z historią Królestwa Czeskiego, gdzie początkowo mieściła się tu rezydencja królewska, a za Wacława II (również króla Polski), w ramach reformy monetarnej zorganizowano mennicę królewską.

W ramach współpracy z kutnohorską galerią po raz pierwszy w Czechach w zwartym pokazie wystawiać będzie grupa 11 artystów związanych z Elblągiem. Nic nowego? to pokaz w którym premierowo zamierzamy zderzyć twórczość dojrzałych i dobrze rozpoznawalnych artystów w skali ogólnopolskiej, tj. Beata Białecka czy Waldemar Cichoń z postawami artystów młodych. Interesujący w tym wyborze jest fakt na który warto zwrócić uwagę - że aż 7 nazwisk w tej grupie stanowi młoda kadra wykładowców Liceum Plastycznego z Gronowa Górnego /k. Elbląga: Ola Matulewicz, Roma Jaruszewska, Sylwester Mazurek, Ada Kotyńska-Ronżewska, Kinga Kosacz, Janusz Kozak, Marek Elsner. Uzupełniają grupę ciekawe postawy twórcze Bogdana Kilińskiego oraz Agnieszki Budenko, znane elblążanom z Salonów Elbląskich.

Staramy się by wystawa nosiła charakter pokazu potencjału naszego miasta w zakresie różnorodnych mediów. Ada Kotyńska-Ronżewska pokaże efekty realizacji audiomurale na Starym Mieście w Elblągu w zestawieniu z koncepcją wyjściową, opatrzoną w wizualizacje oraz nagrania dźwiękowe. Największą grupę tworzą w tym zestawie malujące kobiety, „wodny”, najnowszy cykl prac Oli Matulewicz w sąsiedztwie kobiecych postaci w wannach Beaty Białeckiej, jak się spodziewamy, stanowić będzie mocny akcent wizualny wystawy. Najnowsze prace Agnieszki Budenko – rozpędzeni motocykliści, ujęci w bardzo dynamiczny sposób będzie kontrastował z powagą i redukcją formy dwóch grafików w naszej grupie – Bogdana Kilińskiego oraz Janusza Kozaka. Zaś silnie wyciągnięte, charakterystyczne wertykalne postaci rzeźbione przez Waldemara Cichonia z formami dużo delikatniejszymi, wrecz intymnymi Kingi Kosacz oraz Marka Elsnera. Pokaz uzupełnią płótna Romy Jaruszewskiej oraz animacje Sylwestra Mazurka."

Kurator: Jarosław Denisiuk

Organizator: Galerie Felixa Jeneweina Vlašský dvůr, Kutna Hora/Czechy Współpraca: CS Galeria EL, SPOK Ostrava

Beata Branicka, Galeria EL

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 4